Microsoft vil gøre det nemmere at smide dit SAP-system i clouden: "En game-changer"

Microsoft og SAP har indgået en aftale, som gør det nemmere for kunder at flytte SAP-systemer på Azure.

Artikel top billede

To af de helt store spillere på tech-markedet har indgået en aftale, som muligvis kan gøre livet lettere for en række kunder.

Microsoft og SAP vil nemlig gøre det nemmere at flytte SAP over i clouden – mere specifikt Microsofts egen cloud Azure.

Det sker med det nye initiativ med det mundrette navn RISE with SAP on Microsoft Azure Global Acceleration Program.

Formålet er at accelerere SAP-kundernes tur over i Azure. Programmet indeholder vejledning, dokumenterede anbefalinger og sikkerhedsprincipper til overgangen til cloud. Det skal altså fungere som en samlet ramme og standardiseret tilgang til cloud-migration, hvor kunden får ekstra support.

Programmet er bygget på et testprogram gennemført i Nordamerika og Asien, og nu udrulles det globalt.

Kunder, der er godkendt til programmet, får adgang til ressourcer og ekspertise, der skal hjælpe med transformationen.

Programmet bygger på tre nøglepunkter:

  • Udvalgte ressourcer: Et globalt team bestående af Microsoft-produktingeniører med SAP-ekspertise, cloud-løsningsarkitekter og supportingeniører.
  • Proaktive tjenester: Anbefalinger og funktioner baseret på best practices, leveret af Microsofts ansatte til formålet (Subject Matter Experts, SME).
  • Forbedret support: Skaleringsveje mellem supportteams fra både SAP og Microsoft for at sikre overvågning og vejledning på alle trin.
Microsoft og SAP har arbejdet sammen i mere end 30 år.

"SAP er forpligtet til at give kunderne de værktøjer og vejledning, der er nødvendige for at accelerere deres digitale rejser," udtaler Eric van Rossum, Chief Marketing Officer for SAP Cloud ERP, i en meddelelse i forbindelse med tiltaget og fortsætter:

"Ved at levere en struktureret ramme og brancheførende ekspertise til at hjælpe virksomheder med at frigøre det fulde potentiale af deres SAP-investeringer på Azure, gør vi det muligt for organisationer at omfavne innovation, opnå skalerbarhed og forberede sig på en AI-drevet fremtid."

Microsoft peger på adgangen til personale fra begge selskaber samt en defineret it-arkitektonisk ramme som de primære fordele ved programmet.

Tech-giganterne meddeler også, at de øverste ledelseslag hos Microsoft og SAP har været inde over projektet.

Microsoft kalder sågar programmet ”en game-changer” for organisationer, der vil rykke ERP i clouden.

Det fremgår ikke, hvor meget dette kommer til at koste kunderne, eller hvordan prismodellen bliver. Selskaberne anbefaler kunderne at kontakte dem direkte.

Læs meddelelsen her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef for Analyse og Udvikling på sikkerhedsområdet i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest