Samsungs nye Ultra-mobil er så stærk, at du kan smide den ned på asfalten

Samsung Galaxy S25 serien er ude med en topmodel der slår sig på at være stærkest på flere måder.

Artikel top billede

(Foto: Samsung PR)

Ud over at være størst og hurtigst, noget som Samsungs S Ultra serie altid har været kendetegnet ved, er den sydkoreanske topmobil nu også uhyre modstandsdygtig overfor slag.

Det lover selskabet bag i hvert fald. Galaxy S25 Ultra er nu lavet af særlige materialer såsom keramik og ’Gorilla Armor,’ der kan tale et fald fra 2,2 meters højde – altså at blive holdt i strakt arm over hovedet – og ned på asfalten.

Til sammenligning, skulle forgængerne i S23 være i stand til at holde et tilsvarende fald – dog blot når den slippes fra en meters højde.

Samsung og materialespecialisterne Corning, som står bag det særlige glas, oplyser samtidigt, at det stærke glas er lige så ridsefast.

Den øgede styrke kommer til trods for, at S25 Ultra nu er lettere og slankere end nogensinde. Der er barberet en halv millimeter af profilen, som samtidig bliver mere afrundet, mens vægten ryger ned fra 233 til 218 gram.

Ligner ellers sig selv

Den nye Ultra-telefon vil kunne kendes på sin noget mere afrundede formgivning, som nu er mere i tråd med den øvrige S25 kollektion blødere kurver.

Selve grundopskriften minder meget om forgængeren – og dennes forgængere. Her diskes igen op med 6,8 tommer 120Hz storskærm, en S-pen til at skrible med og et væld af kameraer bagpå.

Hardwaren er naturligvis overhalet, så der nu tilbydes den bomstærke Snapdragon 8 Elite Mobile processor, som her er kølet med en køleløsning, der er 40 procent mere effektiv, lyder det.

Ifølge Samsungs egne tal er den nye processor 37 procent hurtigere i snit, mens grafikdelen og AI-chipen er henholdsvis 30 og 40 procent kvikkere end sidste års model.

Styrket AI og kameraer

Den styrkede kunstige intelligens åbner op for AI-funktioner såsom en dybere Gemini-integration, der blandet andet forstår og svarer i naturlig tale og kan afkode det, kameraerne ser.

Processoren får 12 gigabyte hukommelse og op til en terabyte lager at rutte med.

Pladsen vil dog hurtigt kunne fyldes op af kameraerne, som nu optager video i 10-bits farver som standard.

Foto-mæssigt kan der tages billeder med op til 200 megapixels med det primære kamera.

Dertil følger et ultravidvinkel modul samt et 5X telemodul på hver 50 megapixels. Kamerapakken rundes af med et 10 megapixels telemodul.

Alle disse får en ny ’AI ProVisual Engine’ til at sikre optimale foto- og videoresultater.

Ingen prisstigninger i år

Samsung holder i denne ombæring priserne i ro i forhold til sidste års S24-kollektion.

Billigste variant med 256 gigabyte lager koster derfor fortsat 11.499 kroner, mens der skal spenderes 12.499 og 14.299 kroner for modellerne med en halv og en hel terabyte lagerplads.

Enhederne kan forudbestilles nu og frem til lanceringen 7. februar. Forudbestilles S25 Ultra kvitter Samsung med at tilbyde dobbelt op på lagerpladsen kvit og frit.

Den udkommer i seks farver: Sølvblå, jadegrøn, rosenguld, grå, sort og sølv.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen