Amazon lukker afdeling og fyrer: 1.700 ansatte får kniven

En række Amazon-ansatte skal finde sig et nyt arbejde.

Artikel top billede

(Foto: Yender Gonzalez/Unsplash)

De seneste par år har budt på mange fyringer blandt techgiganterne.

Den seneste i rækken er Amazon, som har valgt at sige farvel til 1.700 ansatte.

Det sker, fordi virksomheden afslutter sine aktiviteter i selskabets syv lokationer i afdelingen i Canada-provinsen Quebec, og i den forbindelse har selskabet ikke brug for de ansatte længere. Quebec er den eneste provins i Canada, hvor de Amazon-ansatte har overenskomst med en fagforening.

"Efter en nylig gennemgang af vores operationer i Quebec har vi konstateret, at en tilbagevenden til en tredjepartsleveringsmodel vil give os mulighed for at tilbyde vores kunder endnu større besparelser," sagde Amazon-talskvinde Barbara Agrait til Reuters.

Tredjepartsleveringsmodellen er, hvor Amazon benytter mindre lokale virksomheder til levering og pakkehåndtering i stedet for egne ansatte.

Amazons beslutning møder utilfredshed fra flere parter.

"Der er ingen tvivl om, at dagens annoncerede lukninger er en del af en anti-fagforeningskampagne mod CSN og Amazons medarbejdere," sagde formand for fagforeningen Confédération des syndicats nationaux (CSN) Caroline Senneville i en fransksproget erklæring.

Også den canadiske regering er utilfreds.

"Sådan gør man ikke forretning i Canada," skriver Canadas innovationsminister François-Philippe Champagne på X.

Han har delt et åbent brev til Amazon-CEO Andy Jassy, hvor han udtrykker sin utilfredshed med beslutningen.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS