Amazon lukker afdeling og fyrer: 1.700 ansatte får kniven

En række Amazon-ansatte skal finde sig et nyt arbejde.

Artikel top billede

(Foto: Yender Gonzalez/Unsplash)

De seneste par år har budt på mange fyringer blandt techgiganterne.

Den seneste i rækken er Amazon, som har valgt at sige farvel til 1.700 ansatte.

Det sker, fordi virksomheden afslutter sine aktiviteter i selskabets syv lokationer i afdelingen i Canada-provinsen Quebec, og i den forbindelse har selskabet ikke brug for de ansatte længere. Quebec er den eneste provins i Canada, hvor de Amazon-ansatte har overenskomst med en fagforening.

"Efter en nylig gennemgang af vores operationer i Quebec har vi konstateret, at en tilbagevenden til en tredjepartsleveringsmodel vil give os mulighed for at tilbyde vores kunder endnu større besparelser," sagde Amazon-talskvinde Barbara Agrait til Reuters.

Tredjepartsleveringsmodellen er, hvor Amazon benytter mindre lokale virksomheder til levering og pakkehåndtering i stedet for egne ansatte.

Amazons beslutning møder utilfredshed fra flere parter.

"Der er ingen tvivl om, at dagens annoncerede lukninger er en del af en anti-fagforeningskampagne mod CSN og Amazons medarbejdere," sagde formand for fagforeningen Confédération des syndicats nationaux (CSN) Caroline Senneville i en fransksproget erklæring.

Også den canadiske regering er utilfreds.

"Sådan gør man ikke forretning i Canada," skriver Canadas innovationsminister François-Philippe Champagne på X.

Han har delt et åbent brev til Amazon-CEO Andy Jassy, hvor han udtrykker sin utilfredshed med beslutningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS