Trump varsler tårnhøj straftold på udenlandske chips: Prisen på en spillekonsol kan stige med tusindvis af kroner

Chipindustrien i Taiwan kan blive målet for en ny tårnhøj amerikansk straftold på halvledere og computerchips.

Artikel top billede

(Foto: Arm)

Den tidligere amerikanske præsident Donald Trump varsler nu, at han vil indføre straftold på op til 100 procent på udenlandske computerchips og halvledere.

Det ventes især, at straftolden vil ramme Taiwan, som er centrum for verdens chipproduktion.

“I den nærmeste fremtid vil vi lægge told på udenlandsk produktion af computerchips, halvledere og lægemidler,” sagde Donald Trump mandag ifølge flere amerikanske medier.

Spillekonsoller kan stige i pris

En sådan straftold vil dog ikke være uden omkostningerne for de amerikanske forbrugere,

Ifølge teknologimediet Venturebeat, advarer Consumer Technology Association, der er en lobbyorganisation for den amerikanske elektronikbranche, om at Trumps told vil kunne betyde at en spillekonsol, der før kostede få tusinde kroner nu vil komme til at koste over 7.000 kroner.

Præsidenten lægger dog ikke skjul på at hensigten straftolden er, at få chipproducenterne til at flytte deres produktion om bag toldmuren og bygge deres fabrikker på amerikansk jord.

“De forlod os til fordel for Taiwan, hvilket i øvrigt gælder for 98 procent af chipindustrien. Men vi vil have dem til at vende tilbage, og vi vil ikke give dem milliarder af dollars for at gøre det,” siger han.

Vil droppe statsstøtte

Donald Trump henviser dermed til sin forgænger, præsident Joe Bidens såkaldte CHIPS Act, der øremærkede 52 milliarder dollars i statsstøtte til virksomheder, som opfører amerikanske chipfabrikker.

Blandt de virksomheder, der har benyttet sig af støtten, er blandt andre Intel og TSMC.

“De har ikke brug for penge, men for et incitament. Og incitamentet er, at de ved at bygge fabrikker i USA slipper for at betale en skat på 25, 50 eller måske endda 100 procent,” siger han.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos