Trump varsler tårnhøj straftold på udenlandske chips: Prisen på en spillekonsol kan stige med tusindvis af kroner

Chipindustrien i Taiwan kan blive målet for en ny tårnhøj amerikansk straftold på halvledere og computerchips.

Artikel top billede

(Foto: Arm)

Den tidligere amerikanske præsident Donald Trump varsler nu, at han vil indføre straftold på op til 100 procent på udenlandske computerchips og halvledere.

Det ventes især, at straftolden vil ramme Taiwan, som er centrum for verdens chipproduktion.

“I den nærmeste fremtid vil vi lægge told på udenlandsk produktion af computerchips, halvledere og lægemidler,” sagde Donald Trump mandag ifølge flere amerikanske medier.

Spillekonsoller kan stige i pris

En sådan straftold vil dog ikke være uden omkostningerne for de amerikanske forbrugere,

Ifølge teknologimediet Venturebeat, advarer Consumer Technology Association, der er en lobbyorganisation for den amerikanske elektronikbranche, om at Trumps told vil kunne betyde at en spillekonsol, der før kostede få tusinde kroner nu vil komme til at koste over 7.000 kroner.

Præsidenten lægger dog ikke skjul på at hensigten straftolden er, at få chipproducenterne til at flytte deres produktion om bag toldmuren og bygge deres fabrikker på amerikansk jord.

“De forlod os til fordel for Taiwan, hvilket i øvrigt gælder for 98 procent af chipindustrien. Men vi vil have dem til at vende tilbage, og vi vil ikke give dem milliarder af dollars for at gøre det,” siger han.

Vil droppe statsstøtte

Donald Trump henviser dermed til sin forgænger, præsident Joe Bidens såkaldte CHIPS Act, der øremærkede 52 milliarder dollars i statsstøtte til virksomheder, som opfører amerikanske chipfabrikker.

Blandt de virksomheder, der har benyttet sig af støtten, er blandt andre Intel og TSMC.

“De har ikke brug for penge, men for et incitament. Og incitamentet er, at de ved at bygge fabrikker i USA slipper for at betale en skat på 25, 50 eller måske endda 100 procent,” siger han.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S