Efter Trump: Du bør som CIO få kigget på en exitplan for dine cloud-aftaler med amerikanske tech-kæmper

Donald Trump er godt i gang med at underminere tilliden til de aftaler, som EU har om dataoverførsler til USA - især til Microsoft, Google og Amazon.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om bekymringerne om EU's store dataoverførsels-aftale med USA.
  • Læs om de to handlinger, som har udløst bekymringen.
  • Se anbefalingen fra Datatilsynet.
627
3:15 min
Er du CIO, bør du få kigget på exit-planerne for dine cloud-aftaler med de store amerikanske techgiganter som Microsoft, Google og Amazon.

Sådan lyder meldingen fra flere sider efter, at Donald Trump i løbet af sin første uges tid som amerikanske præsident har sat dele af verden på den anden ende med en sand storm af udmeldinger og beslutninger.

Det er en uges tid siden, at privacy-organisationen NOYB - med Max Schrems som stifter - slog alarm over Donald Trumps beslutninger.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos