Efter Trump: Du bør som CIO få kigget på en exitplan for dine cloud-aftaler med amerikanske tech-kæmper

Donald Trump er godt i gang med at underminere tilliden til de aftaler, som EU har om dataoverførsler til USA - især til Microsoft, Google og Amazon.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om bekymringerne om EU's store dataoverførsels-aftale med USA.
  • Læs om de to handlinger, som har udløst bekymringen.
  • Se anbefalingen fra Datatilsynet.
627
3:15 min
Er du CIO, bør du få kigget på exit-planerne for dine cloud-aftaler med de store amerikanske techgiganter som Microsoft, Google og Amazon.

Sådan lyder meldingen fra flere sider efter, at Donald Trump i løbet af sin første uges tid som amerikanske præsident har sat dele af verden på den anden ende med en sand storm af udmeldinger og beslutninger.

Det er en uges tid siden, at privacy-organisationen NOYB - med Max Schrems som stifter - slog alarm over Donald Trumps beslutninger.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect