Se tallene: Så meget har din it-virksomhed betalt i skat i Danmark i 2023

Netcompany, Visma, Microsoft og Systematic betalte tilsammen 368 millioner kroner i skat i Danmark 2023. Se listen over alle danske virksomheders skattebetalinger.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Visma var i 2023 den største enkeltstående indbetaler af selskabsskat til den danske statskasse fra it-branchen.

Det kan vi se i Skatteministeriets netop offentliggjorte årlige liste over alle danske virksomheders indbetalinger af selskabsskat i 2023.

Skatteministeriet har offentliggjort denne type lister en gang om året siden 2016 med det slet skjulte formål at gøre opmærksom på den store forskel der er i selskabernes bidrag.

Selsskabskatten er herhjemme 22 procent af den skattepligtige indkomst, men der findes en række afvigelser, der kan fritage dem for indbetaling af selskabsskat - eksempelvis hvis selskabet også betaler skat i udlandet, hvilket er tilfældet for en række af de multinationale selskaber.

Ligeledes kan underskud modregnes over en årrække.

Desuden kan man afskrive opkøb eller lignende over en årrække eller blive trukket i underskud af store udgifter til indkøb af ydelser fra søsterselskaber i udlandet, hvor selskabsskatten ofte er lavere end i Danmark.

Listen viser, at der meget stor forskel på de danske it-virksomheders skattebetalinger.

Flere af de allerstørste it-leverandører til den offentlige sektor betaler således slet ikke skat, mens andre betaler store beløb i skat.

Visma og Netcompany har i flere år været den danske it-branches største indbetalere af selskabsskat, og det var de også i 2023.

Her betalte Visma 149,5 millioner kroner i selskabsskat, mens Netcompany betalte 118 millioner kroner. I 2022 var det lige omvendt.

Sitecore betalte 105,4 millioner kroner i skat i 2023, og de tre selskaber er da også de eneste to it-selskaber på Skatteministeriets liste over de 100 danske selskaber, der betalte mest i skat i 2023.

Den liste finder du hos Skatteministeriet her.

Microsoft betalte i 2023 57,2 millioner kroner i selskabsskat herhjemme, mens Systematics via Michael Holm Holding betalte 43,5 millioner kroner.

Også Trifork, IBM og Jobindex er blandt de store bidragsydere.

Skatteministeriet peger på, at der er 90.000 danske virksomheder med på listen, og at de tilsammen betalte 102 milliarder kroner i skat i 2023.

De 100 største skatteydere betalte her mere end halvdelen.

Du finder hele Skatteministeriets nye opgørelse, hvor du selv kan finde oplysningerne frem ved at klikke her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos