DeepSeek-chok får ikke Zuckerberg til at ryste på hånden: Vil investere svimlende milliardbeløb i nye AI-datacentre

Massive AI-investering på hundredvis af milliarder af dollar vil fortsat være en strategisk fordel for Meta, slår Mark Zuckerberg fast efter at DeepSeek har sendt rystelser gennem den globa AI-industri.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Facebook moderselskab Meta planlægger alene i 2025 at investere i omegnen af 430 milliarder kroner (60 milliarder dollar, red) i datacentre og andre typer AI-infrastruktur.

Det slår selskabets stifter Mark Zuckerberg fast ved den telekonference, der onsdag aften rutinemæssigt blev afviklet efter, at Meta offentliggjorde sit kvartalsregnskab.

Meta havde egentligt allerede offentligtgjort omfanget af investeringerne for en uge siden.

Men i mellem tiden har den kinesiske DeepSeek-model rystet den globale AI-verden i sin grundvold ved at bevise, at det er muligt at udvikle store sprogmodeller med betydeligt mindre computerkraft og dermed også til en brøkdel af prisen.

Vil forysat være en strategisk fordel

Mark Zuckerberg forklarede derfor onsdag aften, at Meta er af den opfattelse, at massiv investering i AI-infrastruktur fortsat vil være en strategisk fordel for Meta

I løbet af de kommende år vurderer han derfor, at Meta forst ville investere hundredevis af milliarder dollar i infrastruktur i kunstig intelligens.

Samtidig mener han også, at det er alt for tidligt at vurdere om DeepSeeks offentliggørelse vil få den konsekvens, at efterspørgslen efter de kraftfulde GPU’er, som bliver brugt til træning af store sprogmodeller, vil aftale.

“Lige nu mener jeg, at evnen til at opbygge den slags infrastruktur vil være en stor fordel både for kvaliteten af vores tjeneste og for muligheden for at skalere i det omfang, vi ønsker,” sagde Mark Zuckerberg til analytiker ved telefonferencen.

Ifølge Mark Zuckerberg betragter Meta DeepSeek som en konkurrent, som selskabet vil forsøge at lære af.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S