DeepSeek-chok får ikke Zuckerberg til at ryste på hånden: Vil investere svimlende milliardbeløb i nye AI-datacentre

Massive AI-investering på hundredvis af milliarder af dollar vil fortsat være en strategisk fordel for Meta, slår Mark Zuckerberg fast efter at DeepSeek har sendt rystelser gennem den globa AI-industri.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Facebook moderselskab Meta planlægger alene i 2025 at investere i omegnen af 430 milliarder kroner (60 milliarder dollar, red) i datacentre og andre typer AI-infrastruktur.

Det slår selskabets stifter Mark Zuckerberg fast ved den telekonference, der onsdag aften rutinemæssigt blev afviklet efter, at Meta offentliggjorde sit kvartalsregnskab.

Meta havde egentligt allerede offentligtgjort omfanget af investeringerne for en uge siden.

Men i mellem tiden har den kinesiske DeepSeek-model rystet den globale AI-verden i sin grundvold ved at bevise, at det er muligt at udvikle store sprogmodeller med betydeligt mindre computerkraft og dermed også til en brøkdel af prisen.

Vil forysat være en strategisk fordel

Mark Zuckerberg forklarede derfor onsdag aften, at Meta er af den opfattelse, at massiv investering i AI-infrastruktur fortsat vil være en strategisk fordel for Meta

I løbet af de kommende år vurderer han derfor, at Meta forst ville investere hundredevis af milliarder dollar i infrastruktur i kunstig intelligens.

Samtidig mener han også, at det er alt for tidligt at vurdere om DeepSeeks offentliggørelse vil få den konsekvens, at efterspørgslen efter de kraftfulde GPU’er, som bliver brugt til træning af store sprogmodeller, vil aftale.

“Lige nu mener jeg, at evnen til at opbygge den slags infrastruktur vil være en stor fordel både for kvaliteten af vores tjeneste og for muligheden for at skalere i det omfang, vi ønsker,” sagde Mark Zuckerberg til analytiker ved telefonferencen.

Ifølge Mark Zuckerberg betragter Meta DeepSeek som en konkurrent, som selskabet vil forsøge at lære af.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS