DeepSeek-chok får ikke Zuckerberg til at ryste på hånden: Vil investere svimlende milliardbeløb i nye AI-datacentre

Massive AI-investering på hundredvis af milliarder af dollar vil fortsat være en strategisk fordel for Meta, slår Mark Zuckerberg fast efter at DeepSeek har sendt rystelser gennem den globa AI-industri.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Facebook moderselskab Meta planlægger alene i 2025 at investere i omegnen af 430 milliarder kroner (60 milliarder dollar, red) i datacentre og andre typer AI-infrastruktur.

Det slår selskabets stifter Mark Zuckerberg fast ved den telekonference, der onsdag aften rutinemæssigt blev afviklet efter, at Meta offentliggjorde sit kvartalsregnskab.

Meta havde egentligt allerede offentligtgjort omfanget af investeringerne for en uge siden.

Men i mellem tiden har den kinesiske DeepSeek-model rystet den globale AI-verden i sin grundvold ved at bevise, at det er muligt at udvikle store sprogmodeller med betydeligt mindre computerkraft og dermed også til en brøkdel af prisen.

Vil forysat være en strategisk fordel

Mark Zuckerberg forklarede derfor onsdag aften, at Meta er af den opfattelse, at massiv investering i AI-infrastruktur fortsat vil være en strategisk fordel for Meta

I løbet af de kommende år vurderer han derfor, at Meta forst ville investere hundredevis af milliarder dollar i infrastruktur i kunstig intelligens.

Samtidig mener han også, at det er alt for tidligt at vurdere om DeepSeeks offentliggørelse vil få den konsekvens, at efterspørgslen efter de kraftfulde GPU’er, som bliver brugt til træning af store sprogmodeller, vil aftale.

“Lige nu mener jeg, at evnen til at opbygge den slags infrastruktur vil være en stor fordel både for kvaliteten af vores tjeneste og for muligheden for at skalere i det omfang, vi ønsker,” sagde Mark Zuckerberg til analytiker ved telefonferencen.

Ifølge Mark Zuckerberg betragter Meta DeepSeek som en konkurrent, som selskabet vil forsøge at lære af.

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S