DeepSeek-chok får ikke Zuckerberg til at ryste på hånden: Vil investere svimlende milliardbeløb i nye AI-datacentre

Massive AI-investering på hundredvis af milliarder af dollar vil fortsat være en strategisk fordel for Meta, slår Mark Zuckerberg fast efter at DeepSeek har sendt rystelser gennem den globa AI-industri.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Facebook moderselskab Meta planlægger alene i 2025 at investere i omegnen af 430 milliarder kroner (60 milliarder dollar, red) i datacentre og andre typer AI-infrastruktur.

Det slår selskabets stifter Mark Zuckerberg fast ved den telekonference, der onsdag aften rutinemæssigt blev afviklet efter, at Meta offentliggjorde sit kvartalsregnskab.

Meta havde egentligt allerede offentligtgjort omfanget af investeringerne for en uge siden.

Men i mellem tiden har den kinesiske DeepSeek-model rystet den globale AI-verden i sin grundvold ved at bevise, at det er muligt at udvikle store sprogmodeller med betydeligt mindre computerkraft og dermed også til en brøkdel af prisen.

Vil forysat være en strategisk fordel

Mark Zuckerberg forklarede derfor onsdag aften, at Meta er af den opfattelse, at massiv investering i AI-infrastruktur fortsat vil være en strategisk fordel for Meta

I løbet af de kommende år vurderer han derfor, at Meta forst ville investere hundredevis af milliarder dollar i infrastruktur i kunstig intelligens.

Samtidig mener han også, at det er alt for tidligt at vurdere om DeepSeeks offentliggørelse vil få den konsekvens, at efterspørgslen efter de kraftfulde GPU’er, som bliver brugt til træning af store sprogmodeller, vil aftale.

“Lige nu mener jeg, at evnen til at opbygge den slags infrastruktur vil være en stor fordel både for kvaliteten af vores tjeneste og for muligheden for at skalere i det omfang, vi ønsker,” sagde Mark Zuckerberg til analytiker ved telefonferencen.

Ifølge Mark Zuckerberg betragter Meta DeepSeek som en konkurrent, som selskabet vil forsøge at lære af.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect