DeepSeek-chok får ikke Zuckerberg til at ryste på hånden: Vil investere svimlende milliardbeløb i nye AI-datacentre

Massive AI-investering på hundredvis af milliarder af dollar vil fortsat være en strategisk fordel for Meta, slår Mark Zuckerberg fast efter at DeepSeek har sendt rystelser gennem den globa AI-industri.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Facebook moderselskab Meta planlægger alene i 2025 at investere i omegnen af 430 milliarder kroner (60 milliarder dollar, red) i datacentre og andre typer AI-infrastruktur.

Det slår selskabets stifter Mark Zuckerberg fast ved den telekonference, der onsdag aften rutinemæssigt blev afviklet efter, at Meta offentliggjorde sit kvartalsregnskab.

Meta havde egentligt allerede offentligtgjort omfanget af investeringerne for en uge siden.

Men i mellem tiden har den kinesiske DeepSeek-model rystet den globale AI-verden i sin grundvold ved at bevise, at det er muligt at udvikle store sprogmodeller med betydeligt mindre computerkraft og dermed også til en brøkdel af prisen.

Vil forysat være en strategisk fordel

Mark Zuckerberg forklarede derfor onsdag aften, at Meta er af den opfattelse, at massiv investering i AI-infrastruktur fortsat vil være en strategisk fordel for Meta

I løbet af de kommende år vurderer han derfor, at Meta forst ville investere hundredevis af milliarder dollar i infrastruktur i kunstig intelligens.

Samtidig mener han også, at det er alt for tidligt at vurdere om DeepSeeks offentliggørelse vil få den konsekvens, at efterspørgslen efter de kraftfulde GPU’er, som bliver brugt til træning af store sprogmodeller, vil aftale.

“Lige nu mener jeg, at evnen til at opbygge den slags infrastruktur vil være en stor fordel både for kvaliteten af vores tjeneste og for muligheden for at skalere i det omfang, vi ønsker,” sagde Mark Zuckerberg til analytiker ved telefonferencen.

Ifølge Mark Zuckerberg betragter Meta DeepSeek som en konkurrent, som selskabet vil forsøge at lære af.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S