Snagede i fyret medarbejders private mails: Mulig politianmeldelse venter forude

Du må ikke snage i andre menneskers private mails - også selvom det sker ved et uheld. Det slår Datatilsynet fast i noget speget sag, der omfatter et søgsmål mod medarbejderen.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash / Dimitry Ratushny)

En tidligere medarbejder afleverede sin arbejdscomputer tilbage – men det stoppede ikke virksomheden i at gennemgå hans private mails.

Nu risikerer sagen at tage en alvorlig drejning. En virksomhed har uden tilladelse tilgået og downloadet mails fra en tidligere ansats private e-mailkonto, efter at vedkommende afleverede sin arbejdscomputer tilbage.

Det skete angiveligt som led i virksomhedens bevisindsamling i en civil sag og en efterfølgende politianmeldelse af den tidligere medarbejder, fremgår det af afgørelsen.

Datatilsynet påpeger, at det er ulovligt at gennemgå og downloade mails fra en konto, som virksomheden ikke har rådighed over. Derfor udtaler tilsynet "alvorlig" kritik af virksomheden, som er embedsmandssprogets version af voksenskældud.

Ifølge afgørelsen skete adgangen til den private mailkonto ved en "tilfældighed", da den stadig var åben på arbejdscomputeren. Men i stedet for at lukke kontoen, fortsatte virksomheden sin søgning og hentede materiale fra den tidligere ansattes personlige mails.

Datatilsynet peger på, at sagen potentielt kan være en overtrædelse af straffelovens § 263 om brevhemmelighed – en bestemmelse, der hører under politiets og domstolenes område.

Dermed kan virksomheden nu stå over for en mulig politianmeldelse.

Kender du noget til sagen, så kan jeg kontaktes på frth@cw.dk.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S