USA's vicepræsident James David Vance advarer europæerne: I dræber al AI-fremdrift

USA og EU ser meget forskelligt på, hvordan AI kan og skal bruges i fremtiden. På AI-topmøde i Paris skyder den amerikanske vicepræsident James David 'J.D.' Vance med skarpt mod den europæiske tilbageholdenhed.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Den amerikanske vicepræsident James David 'J.D.' Vance har en klar besked til Europa:

EU's AI-regulering er “overdreven”, og den risikerer at kvæle innovationen, før den overhovedet får luft under vingerne.

Sådan lød det fra vicepræsidenten i den første store politiske tale, der er i Paris, hvor flere statsoverhoveder og topchefer i tech-industrien i disse dage er samlet til et såkaldt AI-topmøde.

J.D. Vance advarer om, at EU's mere forsigtige tilgang kan stramme reglerne så meget, at “det vil bremse en teknologisk revolution, der ellers kunne være på niveau med dampmaskinens opfindelse,” skriver nyhedsbureaet AP.

Han understregede ligeledes, at AI i USA forbliver “fri for ideologisk bias” og aldrig vil blive anvendt til at begrænse ytringsfriheden.

“Vi står på tærsklen til en ny industriel revolution,” sagde J.D. Vance. “Men hvis vi kvæler innovationen med bureaukrati og frygt, vil vi aldrig komme i gang.”

Uenighed på tværs af Atlanten

Den klare besked fra vicepræsidenten viser den voksende kløft mellem USA og Europa, når det gælder regulering af kunstig intelligens.

EU’s AI Act er designet til at begrænse risikofyldt brug af AI, men ifølge Vance er reguleringen snarere en spændetrøje end en sikkerhedsforanstaltning.

På den anden side af Atlanten er EU’s topfolk dog ikke imponeret over Vances advarsler. Europa-Kommissionens formand Ursula von der Leyen understregede på topmødet, at AI kun har en fremtid, hvis borgerne har tillid til teknologien.

“AI skal være sikker. Vi vil ikke risikere en fremtid, hvor teknologien løber løbsk,” sagde von der Leyen ifølge AP.

Hun annoncerede samtidig, at EU’s såkaldte “InvestAI”-initiativ har nået investeringer for 200 milliarder euro, herunder en ny pulje på 20 milliarder euro til etablering af AI-gigafabrikker.

I Nato er tonen mere europæisk og agtsom.

“En dag bliver vi nødt til at kontrollere AI – ellers mister vi kontrollen over alt,” sagde admiral Pierre Vandier, Natos chef for teknologisk modernisering, ved samme topmøde ifølge AP.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S