USA's vicepræsident James David Vance advarer europæerne: I dræber al AI-fremdrift

USA og EU ser meget forskelligt på, hvordan AI kan og skal bruges i fremtiden. På AI-topmøde i Paris skyder den amerikanske vicepræsident James David 'J.D.' Vance med skarpt mod den europæiske tilbageholdenhed.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Den amerikanske vicepræsident James David 'J.D.' Vance har en klar besked til Europa:

EU's AI-regulering er “overdreven”, og den risikerer at kvæle innovationen, før den overhovedet får luft under vingerne.

Sådan lød det fra vicepræsidenten i den første store politiske tale, der er i Paris, hvor flere statsoverhoveder og topchefer i tech-industrien i disse dage er samlet til et såkaldt AI-topmøde.

J.D. Vance advarer om, at EU's mere forsigtige tilgang kan stramme reglerne så meget, at “det vil bremse en teknologisk revolution, der ellers kunne være på niveau med dampmaskinens opfindelse,” skriver nyhedsbureaet AP.

Han understregede ligeledes, at AI i USA forbliver “fri for ideologisk bias” og aldrig vil blive anvendt til at begrænse ytringsfriheden.

“Vi står på tærsklen til en ny industriel revolution,” sagde J.D. Vance. “Men hvis vi kvæler innovationen med bureaukrati og frygt, vil vi aldrig komme i gang.”

Uenighed på tværs af Atlanten

Den klare besked fra vicepræsidenten viser den voksende kløft mellem USA og Europa, når det gælder regulering af kunstig intelligens.

EU’s AI Act er designet til at begrænse risikofyldt brug af AI, men ifølge Vance er reguleringen snarere en spændetrøje end en sikkerhedsforanstaltning.

På den anden side af Atlanten er EU’s topfolk dog ikke imponeret over Vances advarsler. Europa-Kommissionens formand Ursula von der Leyen understregede på topmødet, at AI kun har en fremtid, hvis borgerne har tillid til teknologien.

“AI skal være sikker. Vi vil ikke risikere en fremtid, hvor teknologien løber løbsk,” sagde von der Leyen ifølge AP.

Hun annoncerede samtidig, at EU’s såkaldte “InvestAI”-initiativ har nået investeringer for 200 milliarder euro, herunder en ny pulje på 20 milliarder euro til etablering af AI-gigafabrikker.

I Nato er tonen mere europæisk og agtsom.

“En dag bliver vi nødt til at kontrollere AI – ellers mister vi kontrollen over alt,” sagde admiral Pierre Vandier, Natos chef for teknologisk modernisering, ved samme topmøde ifølge AP.

Annonce

KMD A/S

Senior Mainframe and .NET Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec