Med Mark Zuckerbergs knæfald for Trump er dine cloud-aftaler nu reelt ingenting værd

Computerworld mener: AWS, Google, Microsoft, Salesforce og Oracle har brugt milliarder på at overholde de aftaler om data- og personoplysninger, som USA og EU møjsommeligt har fået etableret. De løsninger og aftaler er nu reelt intet værd.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Spørgsmålet er, om de store aftaler om cloud, data og privatliv er det papir værd, som de er trykt på?

Det må være den helt store bekymring hos både cloud-leverandører og it-chefer efter, at Meta tirsdag faldt på knæ for kommende præsident Trump og afskaffede de fleste begrænsninger for ytringer på selskabets platforme, Facebook og Instagram.

Det burde ikke komme som en overraskelse, at Facebook gør det.

For Facebook-stifter Mark Zuckerberg har for længst spillet moralsk fallit som chef for en platform, hvis indsats over for had, svindel og misinformation gennem længere tid har været næsten usynlig.

Nu fjerner Meta næsten alle begrænsninger for indhold her et par uger før Trump overhovedet bliver præsident - efter at Trump og flere af hans håndlangere de seneste par uger har truet Meta med forskellige uspecificerede sanktioner.

Og ikke alene det: Meta har også budt velkommen til Dana White, en af Donald Trumps mangeårige allierede i bestyrelsen.

Så kan den totale kapitulation over for den kommende præsidents magt vist ikke være mere tydelig. Selv over for et firma, der omsatte for svimlende 134 milliarder dollar i 2023.

En ny virkelighed for amerikanske firmaer

Men vigtigst af alt: Med Metas underkastelse er virkeligheden for mange amerikanske tech-firmaer de næste fire år en helt anden.

De seneste år har AWS, Google, Microsoft, Salesforce, Oracle og mange andre amerikanske leverandører brugt milliarder af kroner på at overholde de aftaler om data- og personoplysninger, som USA og EU møjsommeligt har fået etableret.

Det er løsninger, som selv på de bedste dage er lidt uafklarede. Men i det mindste er de der.

Spørgsmålet er nu, hvor meget de løsninger og aftaler reelt er værd, hvis Trump og hans administration de næste fire år kan true sig til ensidige amerikanske ændringer direkte på hovedkontoret.

Mit bud: Ikke meget. Måske faktisk slet ingenting.

Bare forestil dig en situation, hvor en amerikansk myndighed af en eller anden grund ønsker oplysninger om en bestemt borger, en bestemt virksomhed eller et kæmpe datasæt hos leverandør X.

Hvor længe vil leverandør X holde stand, hvis Trumps og Musks kombinerede politiske, juridiske og mediemæssige magt sættes ind - med trusler om endeløse retssager, udskamning og aflysning af offentlige kontrakter?

Meta holdt ud i en knapt en måned. Så kyssede Zuckerberg Trumps ring, ændrede reglerne, gav plads i bestyrelsen og donerede penge til en Trump-fond.

Uanset om du går op i Facebooks "fact-tjek" eller ej, så bør den proces sende kuldegysningerne ned ad ryggen på de fleste.

GDPR, Schrems II og lignende virker pludseligt meget teoretisk.

Og den virkelighed sætter for alvor leverandørerne under pres. Og den sætter de danske og europæiske brugere af tjenesterne under pres.

Den stærkeste vinder

Jeg hørte for nylig en kalde tiden, som vi er på vej ind i, for ”the age of impunity”.

Det er et begreb, der bedst kan oversættes til, at det er en tid, hvor den stærke kan handle uden konsekvenser. Uanset om det handler om Ukraine, Grønland eller Meta.

Det er nok desværre sandt.

Men den erkendelse leder også til en pligt til at handle.

Det gælder europæiske politikere, som skal lægge sig i selen for at bane vejen for alternativer – og for danske professionelle it-brugere, som skal tage højde for en ny it-lovløshed, når der skal vælges platforme.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos