Microsoft indgår syvårig milliardaftale med rådgivnings-gigant – 600 danske ansatte får Copilot-licenser

Microsoft har indgået en stor aftale. Hvis den enkelte kundeaftale er stor nok, kan det give et ganske pænt salg.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

En milliardaftale er i hus.

Microsoft har indgået en stor aftale med WSP Global Inc. – en koncern med 73.000 ansatte globalt og næsten 600 medarbejdere i Danmark ifølge CVR.

WSP er en global ingeniør- og rådgivningsvirksomhed, som over de næste år får et tættere forhold til Microsoft-teknologi.

De to virksomheder har indgået en syvårig aftale, som skal digitaliseringen af arkitektur-, ingeniør- og konstruktionsindustrien, som er brancher WSP beskæftiger sig med.

Aftalen har to hoveddele:

- WSP udpeges som en foretrukken Microsoft-partner inden for ingeniør- og videnskabskonsulenttjenester.

- Microsoft udpeges af WSP som en foretrukken partner for digital og AI-transformation.

Blandt andet betyder dette, at WSP foretager global udrulning af Microsoft 365 Copilot til alle sine ansatte – inklusive de 600 danske.

Derudover vil Microsoft være det fortrukne valg ved implementering af AI-produkter.

Til gengæld vil WSP være "en foretrukken partner inden for ingeniør- og videnskabskonsulenttjenester for at imødekomme kundernes behov på verdensplan," meddeler selskaberne, hvilket betyder, at Microsoft kan anbefale WSP til kunder inden for disse sektorer.

"Vi er enormt stolte af dette partnerskab med Microsoft, da det markerer en milepæl for innovation – både for WSP og hele vores branche," udtaler Alexandre L’Heureux, President og CEO i WSP og fortsætter:

"Dette samarbejde vil give os mulighed for at udvide grænserne for, hvad der er muligt, sikre, at vi forbliver i front på den teknologiske udvikling og konstant levere enestående værdi til vores medarbejdere og kunder. Ved at kombinere vores dybe ekspertise inden for ingeniør- og videnskabsfag med Microsofts førsteklasses digitale og AI-teknologier kan vi skabe værdibaseret innovation og opnå enestående resultater for vores kunder, samfund og virksomhed globalt."

Tre initiativer

Partnerskabet mellem de to selskaber bygger på tre initiativer, som vil være hovedfokus.

Det første er at benytte WSP’s data inden for ingeniør- og byggesektoren til at gøre AI bedre inden for disse områder dette kan være via forskellige AI-agenter eller andre AI-internt til WSP’s forretning.

Det andet er, at WSP skal hjælpe Microsoft med levering af kritiske faciliteter, såsom datacentre.

WSP skal altså komme med ekspertise i forhold til Microsofts mange byggerier af datacentre. Det fremgår dog ikke konkret, om der er tale om alle datacentre, eller hvordan et vil udspille sig.

Det tredje er, at WSP og Microsoft i samarbejde skal bygge AI-løsninger, som kan sælges eksternt til byggebranchen. Disse løsninger skal baseres på data fra WSP og teknologi fra Microsoft.

"Efterhånden som vores kunder accelererer deres AI-transformation, vokser behovet for avancerede AI- og digitale kapabiliteter," udtaler Judson Althoff, Chief Commercial Officer i Microsoft, og fortsætter:

"Med sin førerposition inden for ingeniør-, rådgivnings- og videnskabsbaserede tjenester er WSP unikt positioneret til at hjælpe os med at skalere de kritiske faciliteter, der kræves for at understøtte vores kunder effektivt, bæredygtigt og med høj kvalitet. Ved at kombinere vores førsteklasses teknologier og innovative løsninger med WSP’s ekspertise vil vi også i fællesskab udvikle omfattende løsninger, der skaber transformative forretningsmæssige fordele i hele AEC-industrien (Architecture, Engineering og Construction, red.)."

Den syvårige aftale mellem de to selskaber kan potentielt løbe op i samlede økonomisk forpligtelser og investering på over 1 milliard dollars – svarende til 7,1 milliarder kroner.

Det fremgår ikke konkret, hvordan penge skal fordele, men Microsoft levere Copilot-licenser til WSP.

WSP leverer så rådgivning til Microsoft om datacentre, og så vil der være fællesinvesteringer i udvikling af produkter til byggeindustrien.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank