Digitalisering går sin sejrsgang: It rykker helt ind i toppen af ledelsen

Energiforsyningen i Danmark er i på vej ind i mere usikre tider. Derfor er CIO i Energinet, Signe Horn Rosted, rykket op i topledelsen, og er udnævnt til CTO. Læs mere om det i Computerworlds temanummer med fokus på offentlig it.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få adgang til at læse hele det nye temanummer om offentlig it
509
2:45 min
Digitaliseringen er vokset ind i kernen af Energinets opgave. Det er en af de vigtigste grunde til, at CIO Signe Horn Rosted er rykket ind i direktion og er udnævnt til CTO.

“I udgangspunktet bunder udvidelsen af direktionen i et ønske om at styrke de ansvarsområder, der handler om det it-mæssige – altså at data og it flytter ind i stort set alle vores kerneopgaver. Men også i særlig høj grad at få styrket det ledelsesmæsssige fokus på cybersikkerhed og fysisk sikkerhed,” siger hun.

At det kritiske it-system bag den Danmarks el-forsyning - som er en af energinets centrale it-platforme - er ved at blive flyttet, gør ikke sikkerheds-opgaven mindre. Tværtimod. I 2025 skal en ny OT-platform efter planen stå driftsklar.

Læs det og meget mere i Computerworlds store temanummer om offentlig it, som udkommer i dag - om som du kan læse nedenfor i digital form.

Læs også historien om, hvordan russiske hackere brød ind i ind i lille vandværk i Tureby før jul, og hvad formanden for vandværket mener andre kan lære af det.

Vi fortæller også, at nu skal EU’s AI-forordning søsættes i Danmark ... og her er køreplanen.

Digitaliseringsstyrelsen har fået rollen som koordinerende myndighed i forhold til EU’s AI-forordning. Lars Bønløkke Lê, vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen, fortæller om, hvordan styrelsen vil arbejde med opgaven om at implementere lovgivningen bedst muligt.

“Formålet med forordningen er ikke at banke nogle virksomheder oven i hovedet. Formålet er, at der er nogle krav, som man skal leve op til, fordi der skal være fælles og ansvarlige rammer for kunstig intelligens”, fortæller han.

Læs også historien om, at Region Midtjylland dropper LibreOffice og flytter 36.000 ansatte til Microsoft 365.

Læs - blandt meget andet - de historier i Computerworlds nye temanummer med fokus på offentlig it. Udgivelsen er tilgængeligt her på Computerworld.dk for alle, som har det som en del af sit abonnement.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS