En historie om spatial computing – og hvad vi skal vi bruge det til

Irena Cronin og Robert Scoble giver i anden udgave af ”The Infinite Retina” et opdateret blik på fænomenet spatial computing.

Artikel top billede

Spatial Computing er betegnelsen for en teknologi, der trækker på elementer fra augmented- og virtual reality, AI og IoT for at muliggøre naturlige og dynamiske interaktioner mellem mennesker, maskiner og data i fysiske omgivelser.

Flere af de helt store spillere som Apple, Meta og Tesla har spyttet milliarder af dollars i teknologien, der i korte træk giver mulighed for at interagere med digitalt indhold i den virkelige verden.

Men vejen er ikke nødvendigvis brolagt med guld.

Det måtte senest Microsoft sande, da den ellers meget spændende – men kommercielt ikke specielt succesfulde – satsning Hololens blev lagt i mølposen.

Spatial Computing er dog ikke en død sild, men anvendes indenfor både medico, uddannelse og produktion.

Der er netop kommet en opdateret udgave af den nok mest interessante bog om teknologien på gaden af forfatteren Irena Cronin og Robert Scoble.

Den opdaterede udgave bærer titlen ”The Infinite Retina: Navigate Spatial Computing, Augmented and Mixed Reality, and the next tech revolution.”

Her søger forfatterne at forklare spatial computing rent teoretisk samt at give et indblik i, hvordan man i praksis kan anvende teknologien.

Det gør den blandt andet ved at fremlægge mulighederne for anvendelse af spatial computing indenfor syv forskellige brancher.

Ligeledes ser den på, hvordan virksomheder kan inkorporere teknologien og høste dens muligheder indenfor eksempelvis innovation og procesoptimering.

Den nye udgave er opdateret med opdaterede data og cases samt to nye kapitler om generativ AI og ét nyt om Apple Vision Pro.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS