Datatilsynet advarede om Microsofts Copilot, men nu trækkes der i land

Ifølge Datatilsynet skal organisationer tænke sig grundigt om før de udrullet Copilot, men Datatilsynet vil ikke fraråde at man anvender det.

Artikel top billede

(Foto: Datatilsynet)

I januar advarede Datatilsynet virksomheder og offentlige arbejdspladser mod at bruge Microsofts AI-løsning Copilot.

Det fremgik af en artikel fra Version2.

Men ifølge Akademikerbladet trækker Datatilsynet nu i land på den advarsel, der var baseret på en kritisk rapport fra det norske datatilsyn.

Allan Frank, jurist og it-sikkerhedsspecialist hos Datatilsynet, slår over for Akademikerbladet fast, at Datatilsynet ikke fraråder brugen af Copilot.

I stedet viser erfaringerne fra Norge, påpeger han, at organisationer skal tænke sig grundigt om og lave et solidt forarbejde, før de tager Copilot i brug.

"Hvis du sidder og designer vindmøller, så er Copilot måske et fantastisk og uproblematisk redskab. Men hvis du sidder i en socialforvaltning og har adgang til personfølsomme oplysninger, så skal du tænke dig godt om, før du bruger det. Og det eneste, jeg plæderer for, er, at man laver de her undersøgelser, før man går i gang med Copilot," siger han til Akademikerbladet.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Automation Developer - Digital & Processes

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S