Kæmpe software-opdatering på vej: iPhone, Mac og iPhone skal have helt nyt skærm-design

Apple gør klar til stor overhaling af softwaren til både iPhone, iPad og Mac, hvor bruger-interfacet står til at ændre udseende.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Apple er godt i gang med at forberede en større overhaling af bruger-interfacene for både Mac, iPhone og iPad, hvis opsætning og udseende på skærmene kommer til at ændre udseende.

Ifølge Bloomberg ventes opdateringen klar senere på året. Bloomberg citerer unavngivne kilder tæt på begivenhedernes centrum for oplysningen.

Med den kommer blandt andet ikoner, menuer, apps samt ‘knapper’ til kontrol af system- og vindues-håndtering til at ændre udseende.

I grove træk er design-opdateringen baseret på den software og det design, som Apple anvender i mixed reality-headsettet Vision Pro.

Ifølge Bloombergs oplysninger er ideen at simplificere den måde, som brugerne i dag navigerer på, ligesom det er Apples mål, at styringen af enhederne via software-ikonerne bliver enklere.

Ligeledes har det ligget som overordnet målsætning, at bruger-interfaces til alle Apples enheder bliver ensartede og strømlinede.

Apple vil angiveligt præsentere det nye design til juni, når selskabet sin årlige udvikler-konference, WWDC.

Læses lige nu

    Annonce

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job