Kæmpe software-opdatering på vej: iPhone, Mac og iPhone skal have helt nyt skærm-design

Apple gør klar til stor overhaling af softwaren til både iPhone, iPad og Mac, hvor bruger-interfacet står til at ændre udseende.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Apple er godt i gang med at forberede en større overhaling af bruger-interfacene for både Mac, iPhone og iPad, hvis opsætning og udseende på skærmene kommer til at ændre udseende.

Ifølge Bloomberg ventes opdateringen klar senere på året. Bloomberg citerer unavngivne kilder tæt på begivenhedernes centrum for oplysningen.

Med den kommer blandt andet ikoner, menuer, apps samt ‘knapper’ til kontrol af system- og vindues-håndtering til at ændre udseende.

I grove træk er design-opdateringen baseret på den software og det design, som Apple anvender i mixed reality-headsettet Vision Pro.

Ifølge Bloombergs oplysninger er ideen at simplificere den måde, som brugerne i dag navigerer på, ligesom det er Apples mål, at styringen af enhederne via software-ikonerne bliver enklere.

Ligeledes har det ligget som overordnet målsætning, at bruger-interfaces til alle Apples enheder bliver ensartede og strømlinede.

Apple vil angiveligt præsentere det nye design til juni, når selskabet sin årlige udvikler-konference, WWDC.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura