Salesforce om ny stor cloud-aftale: Ikke alle kunder elsker AWS

Salesforce har indgået en ny cloud-aftale med Google, som markerer selskabets tredje cloud-partnerskab.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Salesforce og Google har indgået et nyt cloud-partnerskab.

Det skete i slutningen af februar.

Aftalen betyder, at Salesforce får tilføjet en række af Googles AI-teknologi til sine applikationer, men den betyder også, at Salesforces Agentforce, Data Cloud og Customer 360 Apps fremover vil kunne køre på Google Cloud-infrastruktur på Salesforces Hyperforce-løsning.

Det er et stort skifte for Salesforce, som hidtil har været trofast partner med Amazon Web Services (AWS), når det kom til cloud-infrastruktur.

Salesforces Hyperforce-tilbud dækker over, at kunder kan hoste deres Salesforce applikationer hos en af de store cloud hyperscalere, og indtil videre har dette eksklusivt været hos AWS – undtagen i Kina, hvor Salesforce har et samarbejde med Alibabas Alicloud.

Eksempelvis kan danske kunder vælge at opbevare sine data i AWS’ svenske datacenter.

Men nu er der altså kommet et alternativ med den nye aftale.

”Det er en stor ting,” siger David Schmaier, der er produktdirektør - eller Chief Product Officer – hos Salesforce i et interview med Computerworld og nogle få andre journalister ved Salesforces TDX-konference.

Beslutningen kom på baggrund af, at visse kunder ønskede alternativer til AWS, fordi nogle Salesforce-kunder ganske enkelt er konkurrenter med Amazon i forhold til online handel.

”Vi blev enige om, at vi måtte tilbyde et alternativ til AWS. Især i detail- og forbruger-området,” siger David Schmaier og fortsætter:

”I disse sektorer har vi kunder, der ikke elsker Amazon, fordi de er en konkurrent til kunderne på detailområdet, så det var den primære drivkraft.”

Han understreger, at Google her var et oplagt valg som ny partner.

”Derudover er Google en stor partner, og de er tæt på os her i Bay Area (i Californien, red.), og vi arbejder tæt med dem. Vi er begge store kunder hos hinandens forretninger,” lyder det.

Dog tyder det ikke på, at Salesforce vil udvide yderligere og lave lignende partnerskaber med Microsoft og Oracle.

”Vi vil ikke udelukke det, men at flytte til flere leverandører kan blive omfattende og dyrt,” siger han og fortsætter:

”Kunderne beder ikke om at kunne vælge mellem alle hyperscalere.”

Microsoft og Salesforce er også store konkurrenter både på CRM-området, hvor Microsoft har Dynamics, og Salesforce har hele deres platform, men også bredt inden for forretnings-AI, hvor de to giganter slås om kundernes gunst.

Salesforces administrerende direktør Marc Benioff har gentagne gange offentligt kritiseret Microsoft og særligt selskabets AI-assistent Copilot, og Microsoft er den seneste tid begyndt at svare igen, og Microsofts kommunikationsdirektør, Frank Shaw, har blandt andet udtalt, at Marc Benioff ”ikke aner, hvad han taler om”.

Derfor lå det heller ikke just i luften, at et stort cloud-partnerskab var lige om hjørnet.com

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job