Salesforce om ny stor cloud-aftale: Ikke alle kunder elsker AWS

Salesforce har indgået en ny cloud-aftale med Google, som markerer selskabets tredje cloud-partnerskab.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Salesforce og Google har indgået et nyt cloud-partnerskab.

Det skete i slutningen af februar.

Aftalen betyder, at Salesforce får tilføjet en række af Googles AI-teknologi til sine applikationer, men den betyder også, at Salesforces Agentforce, Data Cloud og Customer 360 Apps fremover vil kunne køre på Google Cloud-infrastruktur på Salesforces Hyperforce-løsning.

Det er et stort skifte for Salesforce, som hidtil har været trofast partner med Amazon Web Services (AWS), når det kom til cloud-infrastruktur.

Salesforces Hyperforce-tilbud dækker over, at kunder kan hoste deres Salesforce applikationer hos en af de store cloud hyperscalere, og indtil videre har dette eksklusivt været hos AWS – undtagen i Kina, hvor Salesforce har et samarbejde med Alibabas Alicloud.

Eksempelvis kan danske kunder vælge at opbevare sine data i AWS’ svenske datacenter.

Men nu er der altså kommet et alternativ med den nye aftale.

”Det er en stor ting,” siger David Schmaier, der er produktdirektør - eller Chief Product Officer – hos Salesforce i et interview med Computerworld og nogle få andre journalister ved Salesforces TDX-konference.

Beslutningen kom på baggrund af, at visse kunder ønskede alternativer til AWS, fordi nogle Salesforce-kunder ganske enkelt er konkurrenter med Amazon i forhold til online handel.

”Vi blev enige om, at vi måtte tilbyde et alternativ til AWS. Især i detail- og forbruger-området,” siger David Schmaier og fortsætter:

”I disse sektorer har vi kunder, der ikke elsker Amazon, fordi de er en konkurrent til kunderne på detailområdet, så det var den primære drivkraft.”

Han understreger, at Google her var et oplagt valg som ny partner.

”Derudover er Google en stor partner, og de er tæt på os her i Bay Area (i Californien, red.), og vi arbejder tæt med dem. Vi er begge store kunder hos hinandens forretninger,” lyder det.

Dog tyder det ikke på, at Salesforce vil udvide yderligere og lave lignende partnerskaber med Microsoft og Oracle.

”Vi vil ikke udelukke det, men at flytte til flere leverandører kan blive omfattende og dyrt,” siger han og fortsætter:

”Kunderne beder ikke om at kunne vælge mellem alle hyperscalere.”

Microsoft og Salesforce er også store konkurrenter både på CRM-området, hvor Microsoft har Dynamics, og Salesforce har hele deres platform, men også bredt inden for forretnings-AI, hvor de to giganter slås om kundernes gunst.

Salesforces administrerende direktør Marc Benioff har gentagne gange offentligt kritiseret Microsoft og særligt selskabets AI-assistent Copilot, og Microsoft er den seneste tid begyndt at svare igen, og Microsofts kommunikationsdirektør, Frank Shaw, har blandt andet udtalt, at Marc Benioff ”ikke aner, hvad han taler om”.

Derfor lå det heller ikke just i luften, at et stort cloud-partnerskab var lige om hjørnet.com

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S