Nvidias vej fra nærdødsoplevelser til AI-gigant

Ny bog fortæller, hvordan Jensen Huang skabte en tech-gigant med rå vilje, innovation og en nådesløs krævende kultur, hvor kun de bedste overlever.

Artikel top billede

Nvidia har på relativt få år gennemgået en transformation fra at være ”bare” endnu en chipproducent til nu tech-kolos, der udvikler og producerer store dele af den hardware, som muliggør den aktuelle og massive satsning på kunstig intelligens.

I ”The Nvidia Way: Jensen Huang and the Making of a Tech Giant” – der udkom midt i december – kortlægger journalist og analytiker Tae Kim selskabets rejse fra usikker startup til en af verdens mest værdifulde virksomheder.

Bogen er bygget op omkring de afgørende fire faser i Nvidia-historien.

Man følger Nvidia fra de tidlige år, hvor Jensen Huang og hans to medstiftere kæmpede for overlevelse og gennem nogle ofte udfordrende år i 1990’erne, hvor fejlslagne produkter var ved at koste Nvidia livet.

Men læseren får også historien om virksomhedens opstigning gennem 00’erne, hvor GPU’en blev omdrejningspunktet for et helt nyt marked og selvsagt den seneste udvikling, hvor blev central aktør i AI-revolutionen.

Tae Kim giver et detaljeret indblik i Nvidias unikke kultur præget af ekstrem konkurrence og nultolerance for middelmådighed samt en leder, der nægter at tabe – uanset om det gælder forretningsstrategi eller bordtennis.

Bogens styrke er dens kombination af skarp forretningsanalyse og personlige fortællinger, især om Huang, der ikke bare er en CEO, men en figur med næsten mytisk status i tech-industrien.

Tae Kim viser, hvordan Huangs kompromisløse tilgang har formet Nvidia og skabt en virksomhed, der konstant presser grænserne for innovation.

Men bogen rejser også spørgsmålet, som kun fremtiden vil give os et svar på: Nemlig om Nvidia på sigt er i stand til at overleve uden sin legendariske grundlægger – eller om én mands jernvilje til at ”vinde eller dø!” er den lim, der binder det hele sammen?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS