Nvidias vej fra nærdødsoplevelser til AI-gigant

Ny bog fortæller, hvordan Jensen Huang skabte en tech-gigant med rå vilje, innovation og en nådesløs krævende kultur, hvor kun de bedste overlever.

Artikel top billede

Nvidia har på relativt få år gennemgået en transformation fra at være ”bare” endnu en chipproducent til nu tech-kolos, der udvikler og producerer store dele af den hardware, som muliggør den aktuelle og massive satsning på kunstig intelligens.

I ”The Nvidia Way: Jensen Huang and the Making of a Tech Giant” – der udkom midt i december – kortlægger journalist og analytiker Tae Kim selskabets rejse fra usikker startup til en af verdens mest værdifulde virksomheder.

Bogen er bygget op omkring de afgørende fire faser i Nvidia-historien.

Man følger Nvidia fra de tidlige år, hvor Jensen Huang og hans to medstiftere kæmpede for overlevelse og gennem nogle ofte udfordrende år i 1990’erne, hvor fejlslagne produkter var ved at koste Nvidia livet.

Men læseren får også historien om virksomhedens opstigning gennem 00’erne, hvor GPU’en blev omdrejningspunktet for et helt nyt marked og selvsagt den seneste udvikling, hvor blev central aktør i AI-revolutionen.

Tae Kim giver et detaljeret indblik i Nvidias unikke kultur præget af ekstrem konkurrence og nultolerance for middelmådighed samt en leder, der nægter at tabe – uanset om det gælder forretningsstrategi eller bordtennis.

Bogens styrke er dens kombination af skarp forretningsanalyse og personlige fortællinger, især om Huang, der ikke bare er en CEO, men en figur med næsten mytisk status i tech-industrien.

Tae Kim viser, hvordan Huangs kompromisløse tilgang har formet Nvidia og skabt en virksomhed, der konstant presser grænserne for innovation.

Men bogen rejser også spørgsmålet, som kun fremtiden vil give os et svar på: Nemlig om Nvidia på sigt er i stand til at overleve uden sin legendariske grundlægger – eller om én mands jernvilje til at ”vinde eller dø!” er den lim, der binder det hele sammen?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo