It-problemer øger risiko for at forkerte patienter genoplives på danske sygehuse

Sundhedspersonale risikerer ved en fejl at genoplive patienter på trods af, at lægen har ordineret ‘ingen genoplivning,’ og det modsatte kan også ende med at ske. Det skyldes, at it-systemer ikke kommunikerer ordentligt på tværs af regioner og kommuner.

Artikel top billede

(Foto: Olga Kononenko/Unsplash)

Vanskeligheder i kommunikationen mellem it-systemer på tværs af kommuner og regioner kan føre til, at patienter, der ikke skulle have været genoplivet, bliver det alligevel - eller den anden vej rundt.

Det skriver Sundhedsmonitor.

"Man kan risikere at genoplive nogen, der ikke ønsker det, eller undlade at genoplive nogen, som faktisk har et ønske om at blive genoplivet," siger Anne-Sofie Gade Lybker, udviklingssygeplejerske og sundhedsfaglig kvalitetskonsulent i Horsens Kommune, til mediet.

Det skyldes, at it-systemer på tværs af kommuner og regioner ikke taler sammen – altså at de ikke ordentligt kan udveksle vigtige informationer om patienterne, og en af de oplysninger, der kan gå tabt, er, hvorvidt lægen har ordineret, at en patient ikke skal genoplives, da denne oplysning ikke følger med automatisk, når en borger bliver flyttet mellem kommune og region.

Fejlen har været kendt blandt myndigheder i flere år, viser en aktindsigt, Sundhedsmonitor har fået i referater fra Fagligt Forum for Patientsikkerhed, der bistår Styrelsen for Patientsikkerhed.

Kommunernes Landsforening (KL) foreslår, at information om genoplivning automatisk kommer ind i elektroniske omsorgsjournal. I stedet for forskellige steder i det kommunale system. Uanset, om det er borgernes eget ønske om fravalg eller lægens fravalg, og dette kræver en samlet digital understøttelse.

"Vi er meget opmærksomme på de problemstillinger, som blandt andet KL gør opmærksom på som opfølgning på de ændrede regler for genoplivningsforsøg ved hjertestop, og sammen med kommuner og regioner er vi i øjeblikket ved at se på, hvordan man kan få dem løst," skriver sundhedsminister Sophie Løhde (V) i et svar på kritikken til mediet.

Læses lige nu

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Telekommunikationsingeniør til Afdeling for Elektronisk Indhentning

    Københavnsområdet

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger 2 ledere til Lokal IT Servicecenter Haderslev og Varde

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos