It-problemer øger risiko for at forkerte patienter genoplives på danske sygehuse

Sundhedspersonale risikerer ved en fejl at genoplive patienter på trods af, at lægen har ordineret ‘ingen genoplivning,’ og det modsatte kan også ende med at ske. Det skyldes, at it-systemer ikke kommunikerer ordentligt på tværs af regioner og kommuner.

Artikel top billede

(Foto: Olga Kononenko/Unsplash)

Vanskeligheder i kommunikationen mellem it-systemer på tværs af kommuner og regioner kan føre til, at patienter, der ikke skulle have været genoplivet, bliver det alligevel - eller den anden vej rundt.

Det skriver Sundhedsmonitor.

"Man kan risikere at genoplive nogen, der ikke ønsker det, eller undlade at genoplive nogen, som faktisk har et ønske om at blive genoplivet," siger Anne-Sofie Gade Lybker, udviklingssygeplejerske og sundhedsfaglig kvalitetskonsulent i Horsens Kommune, til mediet.

Det skyldes, at it-systemer på tværs af kommuner og regioner ikke taler sammen – altså at de ikke ordentligt kan udveksle vigtige informationer om patienterne, og en af de oplysninger, der kan gå tabt, er, hvorvidt lægen har ordineret, at en patient ikke skal genoplives, da denne oplysning ikke følger med automatisk, når en borger bliver flyttet mellem kommune og region.

Fejlen har været kendt blandt myndigheder i flere år, viser en aktindsigt, Sundhedsmonitor har fået i referater fra Fagligt Forum for Patientsikkerhed, der bistår Styrelsen for Patientsikkerhed.

Kommunernes Landsforening (KL) foreslår, at information om genoplivning automatisk kommer ind i elektroniske omsorgsjournal. I stedet for forskellige steder i det kommunale system. Uanset, om det er borgernes eget ønske om fravalg eller lægens fravalg, og dette kræver en samlet digital understøttelse.

"Vi er meget opmærksomme på de problemstillinger, som blandt andet KL gør opmærksom på som opfølgning på de ændrede regler for genoplivningsforsøg ved hjertestop, og sammen med kommuner og regioner er vi i øjeblikket ved at se på, hvordan man kan få dem løst," skriver sundhedsminister Sophie Løhde (V) i et svar på kritikken til mediet.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job