It-problemer øger risiko for at forkerte patienter genoplives på danske sygehuse

Sundhedspersonale risikerer ved en fejl at genoplive patienter på trods af, at lægen har ordineret ‘ingen genoplivning,’ og det modsatte kan også ende med at ske. Det skyldes, at it-systemer ikke kommunikerer ordentligt på tværs af regioner og kommuner.

Artikel top billede

(Foto: Olga Kononenko/Unsplash)

Vanskeligheder i kommunikationen mellem it-systemer på tværs af kommuner og regioner kan føre til, at patienter, der ikke skulle have været genoplivet, bliver det alligevel - eller den anden vej rundt.

Det skriver Sundhedsmonitor.

"Man kan risikere at genoplive nogen, der ikke ønsker det, eller undlade at genoplive nogen, som faktisk har et ønske om at blive genoplivet," siger Anne-Sofie Gade Lybker, udviklingssygeplejerske og sundhedsfaglig kvalitetskonsulent i Horsens Kommune, til mediet.

Det skyldes, at it-systemer på tværs af kommuner og regioner ikke taler sammen – altså at de ikke ordentligt kan udveksle vigtige informationer om patienterne, og en af de oplysninger, der kan gå tabt, er, hvorvidt lægen har ordineret, at en patient ikke skal genoplives, da denne oplysning ikke følger med automatisk, når en borger bliver flyttet mellem kommune og region.

Fejlen har været kendt blandt myndigheder i flere år, viser en aktindsigt, Sundhedsmonitor har fået i referater fra Fagligt Forum for Patientsikkerhed, der bistår Styrelsen for Patientsikkerhed.

Kommunernes Landsforening (KL) foreslår, at information om genoplivning automatisk kommer ind i elektroniske omsorgsjournal. I stedet for forskellige steder i det kommunale system. Uanset, om det er borgernes eget ønske om fravalg eller lægens fravalg, og dette kræver en samlet digital understøttelse.

"Vi er meget opmærksomme på de problemstillinger, som blandt andet KL gør opmærksom på som opfølgning på de ændrede regler for genoplivningsforsøg ved hjertestop, og sammen med kommuner og regioner er vi i øjeblikket ved at se på, hvordan man kan få dem løst," skriver sundhedsminister Sophie Løhde (V) i et svar på kritikken til mediet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S