It-problemer øger risiko for at forkerte patienter genoplives på danske sygehuse

Sundhedspersonale risikerer ved en fejl at genoplive patienter på trods af, at lægen har ordineret ‘ingen genoplivning,’ og det modsatte kan også ende med at ske. Det skyldes, at it-systemer ikke kommunikerer ordentligt på tværs af regioner og kommuner.

Artikel top billede

(Foto: Olga Kononenko/Unsplash)

Vanskeligheder i kommunikationen mellem it-systemer på tværs af kommuner og regioner kan føre til, at patienter, der ikke skulle have været genoplivet, bliver det alligevel - eller den anden vej rundt.

Det skriver Sundhedsmonitor.

"Man kan risikere at genoplive nogen, der ikke ønsker det, eller undlade at genoplive nogen, som faktisk har et ønske om at blive genoplivet," siger Anne-Sofie Gade Lybker, udviklingssygeplejerske og sundhedsfaglig kvalitetskonsulent i Horsens Kommune, til mediet.

Det skyldes, at it-systemer på tværs af kommuner og regioner ikke taler sammen – altså at de ikke ordentligt kan udveksle vigtige informationer om patienterne, og en af de oplysninger, der kan gå tabt, er, hvorvidt lægen har ordineret, at en patient ikke skal genoplives, da denne oplysning ikke følger med automatisk, når en borger bliver flyttet mellem kommune og region.

Fejlen har været kendt blandt myndigheder i flere år, viser en aktindsigt, Sundhedsmonitor har fået i referater fra Fagligt Forum for Patientsikkerhed, der bistår Styrelsen for Patientsikkerhed.

Kommunernes Landsforening (KL) foreslår, at information om genoplivning automatisk kommer ind i elektroniske omsorgsjournal. I stedet for forskellige steder i det kommunale system. Uanset, om det er borgernes eget ønske om fravalg eller lægens fravalg, og dette kræver en samlet digital understøttelse.

"Vi er meget opmærksomme på de problemstillinger, som blandt andet KL gør opmærksom på som opfølgning på de ændrede regler for genoplivningsforsøg ved hjertestop, og sammen med kommuner og regioner er vi i øjeblikket ved at se på, hvordan man kan få dem løst," skriver sundhedsminister Sophie Løhde (V) i et svar på kritikken til mediet.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet