Fejlen er fundet: Derfor gik it-systemerne ned med et brag på sygehusene i Region Midtjylland

Torsdag eftermiddag opstod der kaos på Regions Midtjyllands hospitaler på grund af stort it-nedbrud.

Artikel top billede

(Foto: Michel Harder)

Internet, telefonlinjer, elektroniske patientjournaler og kritiske blodprøvningssystemer var torsdag eftermiddag ude af drift i cirka to timer på hospitalerne i Region Midtjylland.

Det skyldtes et omfattende it-nedbrud, der betød, at planlagte operationer blev aflyst og alle ikke-akutte patienter blev sendt hjem.

Nu er årsagen til it-nedbruddet fundet.

"Udfaldet skyldtes en fejl i det interne netværk, hvor to firewalls konfliktede med hinanden. Årsagen hertil er endnu ukendt," oplyser Region Midtjylland i en pressemeddelelse.

Hele regionens netværk var utilgængeligt fra cirka klokken 12.30 indtil klokken 14, hvorefter netværksdriften gradvist blev normaliseret.

Klokken 15:30 skrev Regionshospitalet Gødstrup på sin Facebookside at beredskabsaktiveringen er afmeldt og "at systemerne er testet, og fungerer - og hospitalet er nu gået i vanlig drift igen."

Koncerndirektør i Region Midtjylland, Poul Michaelsen, udtaler i en pressemeddelelse:

"It og digitale løsninger er en integreret del af sundhedsvæsenet, og derfor er det alvorligt, når vi oplever nedbrud, og jeg kan kun beklage over for de patienter, der har fået forsinket deres behandling på grund af det. Jeg glæder mig samtidig over, at vores dygtige it-folk meget hurtigt lokaliserede problemet."

Måtte ”vurdere, hvad der er forsvarligt at gennemføre.”

Regionshospitalet Gødstrup var nødt til at få over til håndholdte arbejdsgange, mens it-nedbruddet stod på og samtlige patienter med planlagte operationer eller konsultationer blev sendt hjem.

"Vi har forsøgt at vende patienterne i døren, hvis de skulle til ambulant behandling eller til kontrol på klinik. Dem har vi bedt om at køre hjem igen. Tilsvarende har vi bedt dem, der ikke var nået frem om at vende om. De bliver nødt til komme en anden gang," sagde hospitalsdirektør Lasse Hansen til DR kort efter nedbruddet.

På Aarhus Universitetshospital oplyser Lars Elgaard Pedersen, der er presseansvarlig på hospitalet, til Ritzau at man måtte ”vurdere, hvad der er forsvarligt at gennemføre. Men alt, hvad der er akut, bliver der taget hånd om.”

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS