Apple brygger på banebrydende funktion: Kommende Apple Watch vil bruge kameraer til at skanne dine omgivelser

I fremtiden vil flere Apple-enheder blive udstyret med kameraer, der har AI-funktioner.

Artikel top billede

(Foto: Apple PR)

Meget tyder på at Apple i øjeblikket brygger på en række nyskabende AI-baserede funktioner til både Apple Watch og AirPods, hvor ny hardware bliver sammenkoblet med kunstig intelligens.

Amerikanske Bloomberg kan således fortælle, at Apple arbejder på flere fremtidige udgaver af både Apple Watch og høretelefonerne AirPods, der indeholder kameraer.

Tidligere har Apple – muligvis af privacy-hensyn – været tilbageholdende med at udstyre Apple Watch med kameraer.

Men formålet med kameraerne er ikke at gøre det lettere at tage billeder i hemmelighed, men derimod at blive bedre til at forstå de omgivelser, hvor brugeren befinder sig, og give dem mere relevante informationer.

Kan give flere oplysninger

Kameraet kan eksempelvis gøre navigation i områder mere præcis, men det kan også hjælpe brugerne med at oversætte skilte eller give dem oplysninger om forskellige fysiske objekter.

Ifølge Bloomberg kan kamera-udgaverne af Apple Watch allerede se dagens lys i løbet af de næste to år. Helt konkret vil kameraet blive placeret under selve skærmen på uret, mens der på det dyrere Apple Watch Ultra er overvejelser om at tilføje endnu et kamera i den digitale krone på siden af uret.

Overordnet set er brugen af kameraer en del af Apples satsning på såkaldt Visual Intelligence, som er en del af Apples kunstig intelligens-pakke, Apple Intelligence.

I dag baserer Visual Intelligence til iPhone sig i høj grad på ChatGPT fra OpenAI, men ifølge

Bloomberg er det planen, at Apple, i takt med at satsningen på den visuelle kunstige intelligens bliver øget, vil udvikle en stadig større del af løsningen inhouse og dermed blive mindre afhængig af OpenAI.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job