Apple brygger på banebrydende funktion: Kommende Apple Watch vil bruge kameraer til at skanne dine omgivelser

I fremtiden vil flere Apple-enheder blive udstyret med kameraer, der har AI-funktioner.

Artikel top billede

(Foto: Apple PR)

Meget tyder på at Apple i øjeblikket brygger på en række nyskabende AI-baserede funktioner til både Apple Watch og AirPods, hvor ny hardware bliver sammenkoblet med kunstig intelligens.

Amerikanske Bloomberg kan således fortælle, at Apple arbejder på flere fremtidige udgaver af både Apple Watch og høretelefonerne AirPods, der indeholder kameraer.

Tidligere har Apple – muligvis af privacy-hensyn – været tilbageholdende med at udstyre Apple Watch med kameraer.

Men formålet med kameraerne er ikke at gøre det lettere at tage billeder i hemmelighed, men derimod at blive bedre til at forstå de omgivelser, hvor brugeren befinder sig, og give dem mere relevante informationer.

Kan give flere oplysninger

Kameraet kan eksempelvis gøre navigation i områder mere præcis, men det kan også hjælpe brugerne med at oversætte skilte eller give dem oplysninger om forskellige fysiske objekter.

Ifølge Bloomberg kan kamera-udgaverne af Apple Watch allerede se dagens lys i løbet af de næste to år. Helt konkret vil kameraet blive placeret under selve skærmen på uret, mens der på det dyrere Apple Watch Ultra er overvejelser om at tilføje endnu et kamera i den digitale krone på siden af uret.

Overordnet set er brugen af kameraer en del af Apples satsning på såkaldt Visual Intelligence, som er en del af Apples kunstig intelligens-pakke, Apple Intelligence.

I dag baserer Visual Intelligence til iPhone sig i høj grad på ChatGPT fra OpenAI, men ifølge

Bloomberg er det planen, at Apple, i takt med at satsningen på den visuelle kunstige intelligens bliver øget, vil udvikle en stadig større del af løsningen inhouse og dermed blive mindre afhængig af OpenAI.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse