Apple brygger på banebrydende funktion: Kommende Apple Watch vil bruge kameraer til at skanne dine omgivelser

I fremtiden vil flere Apple-enheder blive udstyret med kameraer, der har AI-funktioner.

Artikel top billede

(Foto: Apple PR)

Meget tyder på at Apple i øjeblikket brygger på en række nyskabende AI-baserede funktioner til både Apple Watch og AirPods, hvor ny hardware bliver sammenkoblet med kunstig intelligens.

Amerikanske Bloomberg kan således fortælle, at Apple arbejder på flere fremtidige udgaver af både Apple Watch og høretelefonerne AirPods, der indeholder kameraer.

Tidligere har Apple – muligvis af privacy-hensyn – været tilbageholdende med at udstyre Apple Watch med kameraer.

Men formålet med kameraerne er ikke at gøre det lettere at tage billeder i hemmelighed, men derimod at blive bedre til at forstå de omgivelser, hvor brugeren befinder sig, og give dem mere relevante informationer.

Kan give flere oplysninger

Kameraet kan eksempelvis gøre navigation i områder mere præcis, men det kan også hjælpe brugerne med at oversætte skilte eller give dem oplysninger om forskellige fysiske objekter.

Ifølge Bloomberg kan kamera-udgaverne af Apple Watch allerede se dagens lys i løbet af de næste to år. Helt konkret vil kameraet blive placeret under selve skærmen på uret, mens der på det dyrere Apple Watch Ultra er overvejelser om at tilføje endnu et kamera i den digitale krone på siden af uret.

Overordnet set er brugen af kameraer en del af Apples satsning på såkaldt Visual Intelligence, som er en del af Apples kunstig intelligens-pakke, Apple Intelligence.

I dag baserer Visual Intelligence til iPhone sig i høj grad på ChatGPT fra OpenAI, men ifølge

Bloomberg er det planen, at Apple, i takt med at satsningen på den visuelle kunstige intelligens bliver øget, vil udvikle en stadig større del af løsningen inhouse og dermed blive mindre afhængig af OpenAI.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos