Siemens trækkes i retten for at have anvendt VMware-software uden licens

Siemens anklages for at have brugt VMware-software uden licens. Forhandlinger mellem de to selskaber brød sammen.

Artikel top billede

(Foto: Sasun Bughdaryan / Unsplash)

VMware har lagt sag an mod Siemens i USA for angiveligt at have brugt uautoriseret software.

Ifølge anklagen har Siemens’ amerikanske afdeling anvendt mere VMware-software, end virksomheden har haft licens til.

Sagen eskalerede, da Siemens forsøgte at få forlænget sin supportaftale hos VMware, hvor den påståede brug af ulicenseret VMware-software blev opdaget, skriver The Register.

Uenighed om antal

Sager tager sin begyndelse i september 2024, hvor Siemens sendte en liste over de VMware-produkter, som virksomheden anvendte, og krævede samtidig, at VMware accepterede en ordre på vedligeholdelse og support.

Ifølge anklagen viste listen imidlertid en betydeligt større brug af VMware-produkter, end Siemens havde licens til.

VMware påpegede, at Siemens selv havde en interesse i at afgive en korrekt liste – både for at undgå juridiske konsekvenser ved at nævne ulovligt brugt software og for ikke at betale mere end nødvendigt for nye licenser og support.

Siemens stod dog fast på, at listen var korrekt og truede ifølge VMware endda med retssag, hvis virksomheden nægtede at yde support.

Siemens mente nemlig, at en eksisterende option på forlængelse af supportaftalen gav selskabet ret til en etårig forlængelse, som de hævdede at have gjort brug af.

Har ændret forklaring undervejs

I oktober forsøgte Siemens dog at trække sin tidligere produktliste tilbage og fremlægge en ny, der i højere grad stemte overens med VMwares egne registreringer.

Ifølge anklageskriftet har Siemens dog aldrig forklaret, hvorfor den oprindelige liste blev fremlagt som korrekt, selvom den angiveligt ikke matchede den reelle brug af VMware-software.

VMware – der ejes af Broadcom – har som følge af sagen valgt at tage skridt til at sikre, at virksomheder holder sig inden for licensbetingelserne.

Fra 24. april ændres downloadprocessen for VMwares produkter, så kunder skal bruge en personlig “download-token” for at hente software.

Det giver VMware mulighed for at holde øje med, hvem der downloader hvad.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job