Huawei er ude i kulden: Er blevet sparket ud af lobby-organisationer efter anklager om bestikkelse

Huawei anklages for bestikkelse i EU. Selskabet er i stigende grad blevet et uvelkomment firma.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Der kører lige nu en undersøgelse mod den kinesiske tech-virksomhed Huawei, der undersøges for bestikkelse af medlemmer af EU-parlamentet. Fem personer er indtil videre sigtet og en række adresser er blevet ransaget.

Fire af de anholdte er sigtet for aktiv korruption samt involvering i organiseret kriminalitet, og disse er tilbageholdt. Den femte er sigtet for hvidvask og er blevet løsladt betinget.

Sagen har nu fået konsekvenser for Huaweis langsigtede lobbyindsats og politiske påvirkning i EU.

Selskabet er nemlig blevet suspenderet fra den store teknologi-lobbyorganisation DigitalEurope, efter hvad interesseorganisationen kalder ”alvorlige anklager” mod Huawei.

"Vi tager etisk forretningsadfærd og overholdelse af loven meget alvorligt. Som en sikkerhedsforanstaltning er Huaweis medlemskab blevet suspenderet indtil videre," skriver DigitalEurope ifølge Politico.

Derudover er Huawei lige nu blacklistet i EU-Parlamentet og Kommissionen og derved har selskabets lobbyister ikke længere adgang til bygningerne eller deres ansatte længere.

EU-ansatte har fået ordre på at aflyse planlagte møder med selskabet.

Derudover har interesseorganisationen BusinessEurope også givet Huawei sparket som partnervirksomhed.

"I betragtning af den igangværende exceptionelle udvikling har BusinessEurope informeret Huawei Technologies om, at dets medlemskab af [denne] gruppe ikke ville blive fornyet og vil blive suspenderet med øjeblikkelig virkning dateret sidste fredag ​​den 14. marts 2025," meddeler organisationen.

Belgiens føderale anklagemyndighed har meddelt, at sagen formodes at være startet i 2021, men der undersøges for aktiv korruption, og at "den påståede bestikkelse siges at have gavnet Huawei," meddeler anklagemyndigheden ifølge mediet.

Ifølge Politico følger flere organisationer udviklingen og overvejer Huaweis medlemskab.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job