Huawei er ude i kulden: Er blevet sparket ud af lobby-organisationer efter anklager om bestikkelse

Huawei anklages for bestikkelse i EU. Selskabet er i stigende grad blevet et uvelkomment firma.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Der kører lige nu en undersøgelse mod den kinesiske tech-virksomhed Huawei, der undersøges for bestikkelse af medlemmer af EU-parlamentet. Fem personer er indtil videre sigtet og en række adresser er blevet ransaget.

Fire af de anholdte er sigtet for aktiv korruption samt involvering i organiseret kriminalitet, og disse er tilbageholdt. Den femte er sigtet for hvidvask og er blevet løsladt betinget.

Sagen har nu fået konsekvenser for Huaweis langsigtede lobbyindsats og politiske påvirkning i EU.

Selskabet er nemlig blevet suspenderet fra den store teknologi-lobbyorganisation DigitalEurope, efter hvad interesseorganisationen kalder ”alvorlige anklager” mod Huawei.

"Vi tager etisk forretningsadfærd og overholdelse af loven meget alvorligt. Som en sikkerhedsforanstaltning er Huaweis medlemskab blevet suspenderet indtil videre," skriver DigitalEurope ifølge Politico.

Derudover er Huawei lige nu blacklistet i EU-Parlamentet og Kommissionen og derved har selskabets lobbyister ikke længere adgang til bygningerne eller deres ansatte længere.

EU-ansatte har fået ordre på at aflyse planlagte møder med selskabet.

Derudover har interesseorganisationen BusinessEurope også givet Huawei sparket som partnervirksomhed.

"I betragtning af den igangværende exceptionelle udvikling har BusinessEurope informeret Huawei Technologies om, at dets medlemskab af [denne] gruppe ikke ville blive fornyet og vil blive suspenderet med øjeblikkelig virkning dateret sidste fredag ​​den 14. marts 2025," meddeler organisationen.

Belgiens føderale anklagemyndighed har meddelt, at sagen formodes at være startet i 2021, men der undersøges for aktiv korruption, og at "den påståede bestikkelse siges at have gavnet Huawei," meddeler anklagemyndigheden ifølge mediet.

Ifølge Politico følger flere organisationer udviklingen og overvejer Huaweis medlemskab.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

Nordjylland

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job