Huawei er ude i kulden: Er blevet sparket ud af lobby-organisationer efter anklager om bestikkelse

Huawei anklages for bestikkelse i EU. Selskabet er i stigende grad blevet et uvelkomment firma.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Der kører lige nu en undersøgelse mod den kinesiske tech-virksomhed Huawei, der undersøges for bestikkelse af medlemmer af EU-parlamentet. Fem personer er indtil videre sigtet og en række adresser er blevet ransaget.

Fire af de anholdte er sigtet for aktiv korruption samt involvering i organiseret kriminalitet, og disse er tilbageholdt. Den femte er sigtet for hvidvask og er blevet løsladt betinget.

Sagen har nu fået konsekvenser for Huaweis langsigtede lobbyindsats og politiske påvirkning i EU.

Selskabet er nemlig blevet suspenderet fra den store teknologi-lobbyorganisation DigitalEurope, efter hvad interesseorganisationen kalder ”alvorlige anklager” mod Huawei.

"Vi tager etisk forretningsadfærd og overholdelse af loven meget alvorligt. Som en sikkerhedsforanstaltning er Huaweis medlemskab blevet suspenderet indtil videre," skriver DigitalEurope ifølge Politico.

Derudover er Huawei lige nu blacklistet i EU-Parlamentet og Kommissionen og derved har selskabets lobbyister ikke længere adgang til bygningerne eller deres ansatte længere.

EU-ansatte har fået ordre på at aflyse planlagte møder med selskabet.

Derudover har interesseorganisationen BusinessEurope også givet Huawei sparket som partnervirksomhed.

"I betragtning af den igangværende exceptionelle udvikling har BusinessEurope informeret Huawei Technologies om, at dets medlemskab af [denne] gruppe ikke ville blive fornyet og vil blive suspenderet med øjeblikkelig virkning dateret sidste fredag ​​den 14. marts 2025," meddeler organisationen.

Belgiens føderale anklagemyndighed har meddelt, at sagen formodes at være startet i 2021, men der undersøges for aktiv korruption, og at "den påståede bestikkelse siges at have gavnet Huawei," meddeler anklagemyndigheden ifølge mediet.

Ifølge Politico følger flere organisationer udviklingen og overvejer Huaweis medlemskab.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura