Huawei er ude i kulden: Er blevet sparket ud af lobby-organisationer efter anklager om bestikkelse

Huawei anklages for bestikkelse i EU. Selskabet er i stigende grad blevet et uvelkomment firma.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Der kører lige nu en undersøgelse mod den kinesiske tech-virksomhed Huawei, der undersøges for bestikkelse af medlemmer af EU-parlamentet. Fem personer er indtil videre sigtet og en række adresser er blevet ransaget.

Fire af de anholdte er sigtet for aktiv korruption samt involvering i organiseret kriminalitet, og disse er tilbageholdt. Den femte er sigtet for hvidvask og er blevet løsladt betinget.

Sagen har nu fået konsekvenser for Huaweis langsigtede lobbyindsats og politiske påvirkning i EU.

Selskabet er nemlig blevet suspenderet fra den store teknologi-lobbyorganisation DigitalEurope, efter hvad interesseorganisationen kalder ”alvorlige anklager” mod Huawei.

"Vi tager etisk forretningsadfærd og overholdelse af loven meget alvorligt. Som en sikkerhedsforanstaltning er Huaweis medlemskab blevet suspenderet indtil videre," skriver DigitalEurope ifølge Politico.

Derudover er Huawei lige nu blacklistet i EU-Parlamentet og Kommissionen og derved har selskabets lobbyister ikke længere adgang til bygningerne eller deres ansatte længere.

EU-ansatte har fået ordre på at aflyse planlagte møder med selskabet.

Derudover har interesseorganisationen BusinessEurope også givet Huawei sparket som partnervirksomhed.

"I betragtning af den igangværende exceptionelle udvikling har BusinessEurope informeret Huawei Technologies om, at dets medlemskab af [denne] gruppe ikke ville blive fornyet og vil blive suspenderet med øjeblikkelig virkning dateret sidste fredag ​​den 14. marts 2025," meddeler organisationen.

Belgiens føderale anklagemyndighed har meddelt, at sagen formodes at være startet i 2021, men der undersøges for aktiv korruption, og at "den påståede bestikkelse siges at have gavnet Huawei," meddeler anklagemyndigheden ifølge mediet.

Ifølge Politico følger flere organisationer udviklingen og overvejer Huaweis medlemskab.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job