Den britiske regering ønsker bagdør i borgernes iPhone: Nu har Apple vundet det første sværdslag

Apple har vundet den første sejr i en krigen om at britiske borgeres adgang til end-to-end-kryptering.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Den britiske regering har krævet at få en bagdør, der giver landets sikkerhedstjenester adgang til krypterede data i Apples backuptjeneste, iCloud.

Men Apple har modsat sig kravet, og nu har iPhone-producenten og en koalition af borgerrettighedsgrupper ifølge BBC fået medhold i en klage, der betyder, at sagen skal føres i offentlighed.

Den britiske regering har ellers ment, at sagen skal føres i den dybeste hemmelighed, fordi offentlighedens kendskab til sagens detaljer vil kunne skade den nationale sikkerhed.

“Det ville være et ekstraordinært skridt at gennemføre en høring i total hemmelighed uden nogen offentlig afsløring af, at en høring overhovedet fandt sted,” står der i afgørelsen.

“Af de grunde, som er beskrevet i vores lukkede kendelse, accepterer vi ikke, at offentliggørelsen af sagens nøgne detaljer ville skade den offentlige interesse eller være til skade for den nationale sikkerhed,” tilføjes det.

Vil kræve dommerkendelse

Det britiske indenrigsministerium oplyser ifølge BBC, at det ikke ønsker at kommentere på verserende sager, men oplyser dog, at de britiske myndigheder ikke ønsker en generel adgang til data, samt at alle krav om adgang til data vil kræve en dommerkendelse.

“Der findes veletablerede og målrettede efterforskningsbeføjelser, som gør det muligt at efterforske terrorister, pædofile og de mest alvorlige forbrydere. De er underlagt stærke beskyttelsesforanstaltninger – herunder dommerkendelser og tilsyn – for at beskytte borgernes privatliv,” lyder det fra indenrigsministeriet.

Helt konkret er det Apples Advanced Data Protection-system, som de britiske myndigheder ønsker bagdørsadgang til. Det er det system, der sikrer, at data gemt i Apples iCloud er end-to-end-krypteret, hvilket betyder, at kun brugeren kan få adgang til data.

Apple har flere gange understreget, at selskabet ikke har den tekniske kapacitet til at give adgang til end-to-end-krypterede data.

Derfor har selskabet i første omgang valgt at deaktivere ADP på det britiske marked, hvilket betyder, at britiske brugeres data ikke længere er omfattet af end-to-end-kryptering.

“Vi er dybt skuffede over, at de beskyttelser, som ADP tilbyder, ikke længere vil være tilgængelige for vores kunder i Storbritannien, særligt i lyset af det stigende antal databrud og andre trusler mod privatlivets fred,” lød det fra Apple i forbindelse med beslutningen.

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS