Den britiske regering ønsker bagdør i borgernes iPhone: Nu har Apple vundet det første sværdslag

Apple har vundet den første sejr i en krigen om at britiske borgeres adgang til end-to-end-kryptering.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Den britiske regering har krævet at få en bagdør, der giver landets sikkerhedstjenester adgang til krypterede data i Apples backuptjeneste, iCloud.

Men Apple har modsat sig kravet, og nu har iPhone-producenten og en koalition af borgerrettighedsgrupper ifølge BBC fået medhold i en klage, der betyder, at sagen skal føres i offentlighed.

Den britiske regering har ellers ment, at sagen skal føres i den dybeste hemmelighed, fordi offentlighedens kendskab til sagens detaljer vil kunne skade den nationale sikkerhed.

“Det ville være et ekstraordinært skridt at gennemføre en høring i total hemmelighed uden nogen offentlig afsløring af, at en høring overhovedet fandt sted,” står der i afgørelsen.

“Af de grunde, som er beskrevet i vores lukkede kendelse, accepterer vi ikke, at offentliggørelsen af sagens nøgne detaljer ville skade den offentlige interesse eller være til skade for den nationale sikkerhed,” tilføjes det.

Vil kræve dommerkendelse

Det britiske indenrigsministerium oplyser ifølge BBC, at det ikke ønsker at kommentere på verserende sager, men oplyser dog, at de britiske myndigheder ikke ønsker en generel adgang til data, samt at alle krav om adgang til data vil kræve en dommerkendelse.

“Der findes veletablerede og målrettede efterforskningsbeføjelser, som gør det muligt at efterforske terrorister, pædofile og de mest alvorlige forbrydere. De er underlagt stærke beskyttelsesforanstaltninger – herunder dommerkendelser og tilsyn – for at beskytte borgernes privatliv,” lyder det fra indenrigsministeriet.

Helt konkret er det Apples Advanced Data Protection-system, som de britiske myndigheder ønsker bagdørsadgang til. Det er det system, der sikrer, at data gemt i Apples iCloud er end-to-end-krypteret, hvilket betyder, at kun brugeren kan få adgang til data.

Apple har flere gange understreget, at selskabet ikke har den tekniske kapacitet til at give adgang til end-to-end-krypterede data.

Derfor har selskabet i første omgang valgt at deaktivere ADP på det britiske marked, hvilket betyder, at britiske brugeres data ikke længere er omfattet af end-to-end-kryptering.

“Vi er dybt skuffede over, at de beskyttelser, som ADP tilbyder, ikke længere vil være tilgængelige for vores kunder i Storbritannien, særligt i lyset af det stigende antal databrud og andre trusler mod privatlivets fred,” lød det fra Apple i forbindelse med beslutningen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job