På uventet eventyr i det ydre rum: Ved en fejl bliver en dreng jordklodens repræsentant

I Pixars kommende film bliver en dreng ved en fejl Jordens repræsentant blandt rumvæsner fra nær og fjern.

Artikel top billede

Et af livets helt store spørgsmål er som bekendt om vi er alene i universet eller ej, og vi har i mange år ledt med lys og lygte efter liv derude.

Men de færreste har nok ønsket at finde udenjordiske væsener mere end elleveårige Elio i Pixars kommende animationsfilm.

Han bruger faktisk det meste af sin tid på at lede efter rumvæsner, som måske kan bringe ham væk fra Jorden. Og det er faktisk præcis hvad der en dag sker, da rumvæsenerne en dag til hans store overraskelse kommer og tager ham med.

De udpeger ham fejlagtigt som Jordens leder og repræsentant i det såkaldte Communiverse, der er en slags intergalaktisk organisation med rumvæsner fra alverdens afkroge af universet.

Her slår han pjalterne sammen med den venligtsindede Glordon, og de to må i venskabets ånd forhindre Glordons far, Lord Grigon, i at ødelægge Communiverset.

Skal man tro traileren, bliver det i vanlig Pixar-stil både spændende, farligt og en lille smule komisk.

Yonas Kibreab lægger stemme til den unge Elio Solis, mens Zoe Saldaña lægger stemme til hans tante, Olga.

Filmen er instrueret af Madeline Sharafian og får biografpremiere 19. juni.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job