Krisramte Intel sælger aktie-majoriteten i sin kæmpe chip-division for 30 milliarder kroner - har tabt halvdelen af værdien

Intel skiller sig af med majoriteten i FPGA-specialisten Altera, som nu bliver verdens største uafhængige leverandør.

Artikel top billede

(Foto: Vishnu Mohanan / Unsplash)

Intel sælger 51 procent af aktierne i Altera-divisionen, som står bag Intels programmerbare Altera-chip, til kapitalfonden Silver Lake.

Handlen værdisætter Altera til 8,75 milliarder dollar, svarende til omkring 58 milliarder kroner.

Det betyder, at Intel nu for første gang siden 2015 ikke længere har kontrol over selskabet, som i sin tid blev købt for hele 16,7 milliarder dollar, svarende til knap 110 milliarder kroner.

Det betyder altså, at Altera har mistet knap halvdelen af sin værdi under Intels ejerskab.

Salget er en konsekvens af, at Intel forsøger at fokusere forretningen på sin kerne – nemlig CPU’er og foundry-forretningen – efter flere års faldende markedsandele og forsinkelser i chipproduktion.

Altera blev allerede i januar udskilt som et selvstændigt selskab, men med Intel som fuld ejer. Allerede dengang stod det klart, at Intel søgte nye investorer.

Bliver indtil videre hos Intel

Altera producerer FPGA’er, der står for field-programmable gate arrays, som er programmerbare chips med stor betydning for blandt andet AI, IoT og avancerede industrielle systemer.

Det fleksible chipdesign gør FPGA’er særligt eftertragtede i nichemarkeder, hvor tilpasning og lav latenstid er afgørende.

Med Silver Lake som majoritetsejer bliver Altera nu den største uafhængige FPGA-leverandør på markedet.

Tidligere var det amerikanske Xilinx den største spiller, men i 2022 blev selskabet opkøbt af AMD, som har integreret teknologien tæt i egne produktlinjer.

Selvom Intel nu har solgt kontrollen over Altera, så fastholder selskabet 49 procent af ejerskabet og oplyser, at Altera fortsat vil få produceret sine chips gennem Intel Foundry Services.

Det vides endnu ikke, om Altera på sigt vil skifte til konkurrenter som TSMC, men med Silver Lake som ny ejer står FPGA-selskabet nu med større frihed til at foretage strategiske valg.

Handlen tilføjer samtidig knap 30 milliarder kroner til Intels pengekasse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS