Krisramte Intel sælger aktie-majoriteten i sin kæmpe chip-division for 30 milliarder kroner - har tabt halvdelen af værdien

Intel skiller sig af med majoriteten i FPGA-specialisten Altera, som nu bliver verdens største uafhængige leverandør.

Artikel top billede

(Foto: Vishnu Mohanan / Unsplash)

Intel sælger 51 procent af aktierne i Altera-divisionen, som står bag Intels programmerbare Altera-chip, til kapitalfonden Silver Lake.

Handlen værdisætter Altera til 8,75 milliarder dollar, svarende til omkring 58 milliarder kroner.

Det betyder, at Intel nu for første gang siden 2015 ikke længere har kontrol over selskabet, som i sin tid blev købt for hele 16,7 milliarder dollar, svarende til knap 110 milliarder kroner.

Det betyder altså, at Altera har mistet knap halvdelen af sin værdi under Intels ejerskab.

Salget er en konsekvens af, at Intel forsøger at fokusere forretningen på sin kerne – nemlig CPU’er og foundry-forretningen – efter flere års faldende markedsandele og forsinkelser i chipproduktion.

Altera blev allerede i januar udskilt som et selvstændigt selskab, men med Intel som fuld ejer. Allerede dengang stod det klart, at Intel søgte nye investorer.

Bliver indtil videre hos Intel

Altera producerer FPGA’er, der står for field-programmable gate arrays, som er programmerbare chips med stor betydning for blandt andet AI, IoT og avancerede industrielle systemer.

Det fleksible chipdesign gør FPGA’er særligt eftertragtede i nichemarkeder, hvor tilpasning og lav latenstid er afgørende.

Med Silver Lake som majoritetsejer bliver Altera nu den største uafhængige FPGA-leverandør på markedet.

Tidligere var det amerikanske Xilinx den største spiller, men i 2022 blev selskabet opkøbt af AMD, som har integreret teknologien tæt i egne produktlinjer.

Selvom Intel nu har solgt kontrollen over Altera, så fastholder selskabet 49 procent af ejerskabet og oplyser, at Altera fortsat vil få produceret sine chips gennem Intel Foundry Services.

Det vides endnu ikke, om Altera på sigt vil skifte til konkurrenter som TSMC, men med Silver Lake som ny ejer står FPGA-selskabet nu med større frihed til at foretage strategiske valg.

Handlen tilføjer samtidig knap 30 milliarder kroner til Intels pengekasse.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS