Krisramte Intel sælger aktie-majoriteten i sin kæmpe chip-division for 30 milliarder kroner - har tabt halvdelen af værdien

Intel skiller sig af med majoriteten i FPGA-specialisten Altera, som nu bliver verdens største uafhængige leverandør.

Artikel top billede

(Foto: Vishnu Mohanan / Unsplash)

Intel sælger 51 procent af aktierne i Altera-divisionen, som står bag Intels programmerbare Altera-chip, til kapitalfonden Silver Lake.

Handlen værdisætter Altera til 8,75 milliarder dollar, svarende til omkring 58 milliarder kroner.

Det betyder, at Intel nu for første gang siden 2015 ikke længere har kontrol over selskabet, som i sin tid blev købt for hele 16,7 milliarder dollar, svarende til knap 110 milliarder kroner.

Det betyder altså, at Altera har mistet knap halvdelen af sin værdi under Intels ejerskab.

Salget er en konsekvens af, at Intel forsøger at fokusere forretningen på sin kerne – nemlig CPU’er og foundry-forretningen – efter flere års faldende markedsandele og forsinkelser i chipproduktion.

Altera blev allerede i januar udskilt som et selvstændigt selskab, men med Intel som fuld ejer. Allerede dengang stod det klart, at Intel søgte nye investorer.

Bliver indtil videre hos Intel

Altera producerer FPGA’er, der står for field-programmable gate arrays, som er programmerbare chips med stor betydning for blandt andet AI, IoT og avancerede industrielle systemer.

Det fleksible chipdesign gør FPGA’er særligt eftertragtede i nichemarkeder, hvor tilpasning og lav latenstid er afgørende.

Med Silver Lake som majoritetsejer bliver Altera nu den største uafhængige FPGA-leverandør på markedet.

Tidligere var det amerikanske Xilinx den største spiller, men i 2022 blev selskabet opkøbt af AMD, som har integreret teknologien tæt i egne produktlinjer.

Selvom Intel nu har solgt kontrollen over Altera, så fastholder selskabet 49 procent af ejerskabet og oplyser, at Altera fortsat vil få produceret sine chips gennem Intel Foundry Services.

Det vides endnu ikke, om Altera på sigt vil skifte til konkurrenter som TSMC, men med Silver Lake som ny ejer står FPGA-selskabet nu med større frihed til at foretage strategiske valg.

Handlen tilføjer samtidig knap 30 milliarder kroner til Intels pengekasse.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Vivant ApS

Team Lead – Support & Operations

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S