Krisramte Intel sælger aktie-majoriteten i sin kæmpe chip-division for 30 milliarder kroner - har tabt halvdelen af værdien

Intel skiller sig af med majoriteten i FPGA-specialisten Altera, som nu bliver verdens største uafhængige leverandør.

Artikel top billede

(Foto: Vishnu Mohanan / Unsplash)

Intel sælger 51 procent af aktierne i Altera-divisionen, som står bag Intels programmerbare Altera-chip, til kapitalfonden Silver Lake.

Handlen værdisætter Altera til 8,75 milliarder dollar, svarende til omkring 58 milliarder kroner.

Det betyder, at Intel nu for første gang siden 2015 ikke længere har kontrol over selskabet, som i sin tid blev købt for hele 16,7 milliarder dollar, svarende til knap 110 milliarder kroner.

Det betyder altså, at Altera har mistet knap halvdelen af sin værdi under Intels ejerskab.

Salget er en konsekvens af, at Intel forsøger at fokusere forretningen på sin kerne – nemlig CPU’er og foundry-forretningen – efter flere års faldende markedsandele og forsinkelser i chipproduktion.

Altera blev allerede i januar udskilt som et selvstændigt selskab, men med Intel som fuld ejer. Allerede dengang stod det klart, at Intel søgte nye investorer.

Bliver indtil videre hos Intel

Altera producerer FPGA’er, der står for field-programmable gate arrays, som er programmerbare chips med stor betydning for blandt andet AI, IoT og avancerede industrielle systemer.

Det fleksible chipdesign gør FPGA’er særligt eftertragtede i nichemarkeder, hvor tilpasning og lav latenstid er afgørende.

Med Silver Lake som majoritetsejer bliver Altera nu den største uafhængige FPGA-leverandør på markedet.

Tidligere var det amerikanske Xilinx den største spiller, men i 2022 blev selskabet opkøbt af AMD, som har integreret teknologien tæt i egne produktlinjer.

Selvom Intel nu har solgt kontrollen over Altera, så fastholder selskabet 49 procent af ejerskabet og oplyser, at Altera fortsat vil få produceret sine chips gennem Intel Foundry Services.

Det vides endnu ikke, om Altera på sigt vil skifte til konkurrenter som TSMC, men med Silver Lake som ny ejer står FPGA-selskabet nu med større frihed til at foretage strategiske valg.

Handlen tilføjer samtidig knap 30 milliarder kroner til Intels pengekasse.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger 2 ledere til Lokal IT Servicecenter Haderslev og Varde

Sydjylland

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo