USA’s handelskrig med Kina koster Nvidia milliarder: Aktien brager ned

Chip-selskabet nedskriver for milliarder og taber endnu flere milliarder i aktieværdi.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia)

USA og Kina befinder sig for øjeblikket i en hård handelsmæssig konflikt med toldmure og handelsrestriktioner.

Nu har chip-selskabet Nvidia regnet på tallene for at finde ud af, hvor meget USA’s eksportkontrol af AI-chips vil ramme selskabet.

Nvidias H20-chip er nemlig blevet underlagt handelsbegrænsninger i forhold til at sælge til Kina, og det rammer selskabet hårdt.

Grundet handelsrestriktionerne nedskriver Nvidia for 5,5 milliarder dollar, hvilket svarer til 36,1 milliarder danske kroner. Nedskrivningen drejer sig om lager, indkøbsforpligtelser og relaterede reserver.

Det skriver en række internationale medier heriblandt BBC.

De omtalte H20-chips er blevet underlagt restriktioner, fordi USA ønsker at forhindre, at de mest avancerede chips bliver solgt til Kina, da USA ønsker at vinde teknologi- og AI-kapløbet.

Det koster selskaber som Nvidia.

AMD’s MI308-chip og lignende produkter er også ramt, skriver Reuters.

Ovenpå nyheden er Nvidias aktie faldet med seks procent i eftermarkedet – hvilket betyder, at man kan se aktiefaldet, men markedet er ikke officielt åbnet endnu.

Nvidia har en værdi på 2.740 milliarder dollar, og faldet på seks procent betyder, at selskabet har tabt 164,4 milliarder dollar i værdi.

Det svarer til et tab i værdi på lige over 1.000 milliarder kroner.

Techgiganten har meddelt, at den amerikanske regering har oplyst selskabet, at handelskravene "vil gælde på ubestemt tid."

”Regeringen har indikeret, at licenskravet skal imødegå risikoen for, at de omfattede produkter bruges i – eller omdirigeres til – en supercomputer i Kina,” meddeler Nvidia.

Marc Einstein, der er analytiker hos Counterpoint Research fortæller BBC, at nedskrivningen passer med det, han havde forventet. Samtidig påpeger han, at handelspolitikken er meget omskiftelig i disse dage.

”Selvom det er mange penge, er det noget, Nvidia kan klare,” siger han og fortsætter:

”Men som vi har set i de seneste dage og uger, kan det i høj grad være en forhandlingstaktik. Jeg ville ikke blive overrasket, hvis der snart bliver lavet undtagelser eller ændringer i toldpolitikken, da det ikke kun påvirker Nvidia, men hele den amerikanske halvlederindustri.”

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Telekommunikationsingeniør til Afdeling for Elektronisk Indhentning

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics