USA’s handelskrig med Kina koster Nvidia milliarder: Aktien brager ned

Chip-selskabet nedskriver for milliarder og taber endnu flere milliarder i aktieværdi.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia)

USA og Kina befinder sig for øjeblikket i en hård handelsmæssig konflikt med toldmure og handelsrestriktioner.

Nu har chip-selskabet Nvidia regnet på tallene for at finde ud af, hvor meget USA’s eksportkontrol af AI-chips vil ramme selskabet.

Nvidias H20-chip er nemlig blevet underlagt handelsbegrænsninger i forhold til at sælge til Kina, og det rammer selskabet hårdt.

Grundet handelsrestriktionerne nedskriver Nvidia for 5,5 milliarder dollar, hvilket svarer til 36,1 milliarder danske kroner. Nedskrivningen drejer sig om lager, indkøbsforpligtelser og relaterede reserver.

Det skriver en række internationale medier heriblandt BBC.

De omtalte H20-chips er blevet underlagt restriktioner, fordi USA ønsker at forhindre, at de mest avancerede chips bliver solgt til Kina, da USA ønsker at vinde teknologi- og AI-kapløbet.

Det koster selskaber som Nvidia.

AMD’s MI308-chip og lignende produkter er også ramt, skriver Reuters.

Ovenpå nyheden er Nvidias aktie faldet med seks procent i eftermarkedet – hvilket betyder, at man kan se aktiefaldet, men markedet er ikke officielt åbnet endnu.

Nvidia har en værdi på 2.740 milliarder dollar, og faldet på seks procent betyder, at selskabet har tabt 164,4 milliarder dollar i værdi.

Det svarer til et tab i værdi på lige over 1.000 milliarder kroner.

Techgiganten har meddelt, at den amerikanske regering har oplyst selskabet, at handelskravene "vil gælde på ubestemt tid."

”Regeringen har indikeret, at licenskravet skal imødegå risikoen for, at de omfattede produkter bruges i – eller omdirigeres til – en supercomputer i Kina,” meddeler Nvidia.

Marc Einstein, der er analytiker hos Counterpoint Research fortæller BBC, at nedskrivningen passer med det, han havde forventet. Samtidig påpeger han, at handelspolitikken er meget omskiftelig i disse dage.

”Selvom det er mange penge, er det noget, Nvidia kan klare,” siger han og fortsætter:

”Men som vi har set i de seneste dage og uger, kan det i høj grad være en forhandlingstaktik. Jeg ville ikke blive overrasket, hvis der snart bliver lavet undtagelser eller ændringer i toldpolitikken, da det ikke kun påvirker Nvidia, men hele den amerikanske halvlederindustri.”

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S