USA’s handelskrig med Kina koster Nvidia milliarder: Aktien brager ned

Chip-selskabet nedskriver for milliarder og taber endnu flere milliarder i aktieværdi.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia)

USA og Kina befinder sig for øjeblikket i en hård handelsmæssig konflikt med toldmure og handelsrestriktioner.

Nu har chip-selskabet Nvidia regnet på tallene for at finde ud af, hvor meget USA’s eksportkontrol af AI-chips vil ramme selskabet.

Nvidias H20-chip er nemlig blevet underlagt handelsbegrænsninger i forhold til at sælge til Kina, og det rammer selskabet hårdt.

Grundet handelsrestriktionerne nedskriver Nvidia for 5,5 milliarder dollar, hvilket svarer til 36,1 milliarder danske kroner. Nedskrivningen drejer sig om lager, indkøbsforpligtelser og relaterede reserver.

Det skriver en række internationale medier heriblandt BBC.

De omtalte H20-chips er blevet underlagt restriktioner, fordi USA ønsker at forhindre, at de mest avancerede chips bliver solgt til Kina, da USA ønsker at vinde teknologi- og AI-kapløbet.

Det koster selskaber som Nvidia.

AMD’s MI308-chip og lignende produkter er også ramt, skriver Reuters.

Ovenpå nyheden er Nvidias aktie faldet med seks procent i eftermarkedet – hvilket betyder, at man kan se aktiefaldet, men markedet er ikke officielt åbnet endnu.

Nvidia har en værdi på 2.740 milliarder dollar, og faldet på seks procent betyder, at selskabet har tabt 164,4 milliarder dollar i værdi.

Det svarer til et tab i værdi på lige over 1.000 milliarder kroner.

Techgiganten har meddelt, at den amerikanske regering har oplyst selskabet, at handelskravene "vil gælde på ubestemt tid."

”Regeringen har indikeret, at licenskravet skal imødegå risikoen for, at de omfattede produkter bruges i – eller omdirigeres til – en supercomputer i Kina,” meddeler Nvidia.

Marc Einstein, der er analytiker hos Counterpoint Research fortæller BBC, at nedskrivningen passer med det, han havde forventet. Samtidig påpeger han, at handelspolitikken er meget omskiftelig i disse dage.

”Selvom det er mange penge, er det noget, Nvidia kan klare,” siger han og fortsætter:

”Men som vi har set i de seneste dage og uger, kan det i høj grad være en forhandlingstaktik. Jeg ville ikke blive overrasket, hvis der snart bliver lavet undtagelser eller ændringer i toldpolitikken, da det ikke kun påvirker Nvidia, men hele den amerikanske halvlederindustri.”

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist til en hverdag der aldrig bliver hverdag

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for materielstamdata i FMI i Ballerup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT