USA’s handelskrig med Kina koster Nvidia milliarder: Aktien brager ned

Chip-selskabet nedskriver for milliarder og taber endnu flere milliarder i aktieværdi.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia)

USA og Kina befinder sig for øjeblikket i en hård handelsmæssig konflikt med toldmure og handelsrestriktioner.

Nu har chip-selskabet Nvidia regnet på tallene for at finde ud af, hvor meget USA’s eksportkontrol af AI-chips vil ramme selskabet.

Nvidias H20-chip er nemlig blevet underlagt handelsbegrænsninger i forhold til at sælge til Kina, og det rammer selskabet hårdt.

Grundet handelsrestriktionerne nedskriver Nvidia for 5,5 milliarder dollar, hvilket svarer til 36,1 milliarder danske kroner. Nedskrivningen drejer sig om lager, indkøbsforpligtelser og relaterede reserver.

Det skriver en række internationale medier heriblandt BBC.

De omtalte H20-chips er blevet underlagt restriktioner, fordi USA ønsker at forhindre, at de mest avancerede chips bliver solgt til Kina, da USA ønsker at vinde teknologi- og AI-kapløbet.

Det koster selskaber som Nvidia.

AMD’s MI308-chip og lignende produkter er også ramt, skriver Reuters.

Ovenpå nyheden er Nvidias aktie faldet med seks procent i eftermarkedet – hvilket betyder, at man kan se aktiefaldet, men markedet er ikke officielt åbnet endnu.

Nvidia har en værdi på 2.740 milliarder dollar, og faldet på seks procent betyder, at selskabet har tabt 164,4 milliarder dollar i værdi.

Det svarer til et tab i værdi på lige over 1.000 milliarder kroner.

Techgiganten har meddelt, at den amerikanske regering har oplyst selskabet, at handelskravene "vil gælde på ubestemt tid."

”Regeringen har indikeret, at licenskravet skal imødegå risikoen for, at de omfattede produkter bruges i – eller omdirigeres til – en supercomputer i Kina,” meddeler Nvidia.

Marc Einstein, der er analytiker hos Counterpoint Research fortæller BBC, at nedskrivningen passer med det, han havde forventet. Samtidig påpeger han, at handelspolitikken er meget omskiftelig i disse dage.

”Selvom det er mange penge, er det noget, Nvidia kan klare,” siger han og fortsætter:

”Men som vi har set i de seneste dage og uger, kan det i høj grad være en forhandlingstaktik. Jeg ville ikke blive overrasket, hvis der snart bliver lavet undtagelser eller ændringer i toldpolitikken, da det ikke kun påvirker Nvidia, men hele den amerikanske halvlederindustri.”

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse