Forenede Arabiske Emirater vil anvende AI til at skrive love – verdens første projekt af sin slags

Den olierige ørkenstat vil nu bruge AI som en aktiv medspiller, når det kommer til at skrive landets love – måske endda loven for brug af AI.

Artikel top billede

De Forenede Arabiske Emirater har sat gang i et opsigtsvækkende projekt, hvor kunstig intelligens skal skrive nye love og revidere eksisterende lovgivning.

Ambitionen er at øge tempoet i lovgivningsprocessen med op til 70 procent.

Ifølge UAE’s premierminister og Dubais hersker, Sheikh Mohammad bin Rashid Al Maktoum, skal den nye AI-drevne lovgivningsmodel gøre arbejdet hurtigere og mere præcist, skriver Financial Times.

Det er første gang, at en national regering formelt forsøger at gøre AI til en aktiv medspiller i udformningen af love – og ikke blot som et værktøj til for eksempel at opsummere lovforslag eller effektivisere sagsbehandling.

Projektet blev præsenteret i sidste uge, hvor regeringen samtidig oprettede en ny enhed under kabinettet – Regulatory Intelligence Office – der får til opgave at føre tilsyn med hele initiativet.

“UAE har en underliggende ambition om grundlæggende at gøre AI til en slags med-lovgiver,” siger Rony Medaglia, professor ved Copenhagen Business School, til mediet.

Han kalder projektet "meget modigt."

Alvorlige pålidelighedsproblemer

Selvom den professor fra Copenhagen Business School taler varmt om projektet, så er der stadig andre, der forholder sig skeptiske over projektet.

Blandt andet Vincent Straub, AI-forsker ved Oxford University.

“Vi kan ikke stole på dem,” siger han ifølge Financial Times, og fortsætter om de store sprogmodeller: “De hallucinerer stadig og har problemer med pålidelighed og robusthed.”

Men det får altså ikke Dubais hersker, Sheikh Mohammad bin Rashid Al Maktoum, til at tvivle på AI's lyksaligheder.

For det er planen, at den fremtidige model på sigt skal spille en stor rolle i selve udformningen af lovgivningen - måske endda for selve brugen af AI.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Center For IT og Medicoteknologi

    Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S