Sort refleksion af vores afhængighed af teknologi: Black Mirrors nye sæson hacker dine følelser

Seks nye fortællinger i Black Mirror-universet sætter både teknologiske muligheder og udfordringer i skarp kontrast til mere menneskelige og rørende konflikter.

Artikel top billede

”Black Mirror” har siden 2011 været en slags spejlsort refleksion af vores afhængighed af teknologi og medier, hvor hvert afsnit står for sig selv og blander sci-fi, satire og psykologisk gys med en ofte skræmmende aktualitet.

Serien bliver nogle steder beskrevet som Netflix’ svar på den klassiske The Twilight Zone, bare med flere skærme, AI og algoritmer end aliens og angst for atomkrig.

For nylig landede så sæson syv, og det er faktisk et glimrende sted at begynde, hvis man ikke har kigget ind i det sorte spejl endnu.

I hvert fald har seriens skaber, Charlie Brooker, med de seks nyeste afsnit valgt at gøre sine fortællinger mere menneskelige og rørende.

I klassisk Black Mirror-stil er de selvfølgelig stadig mørke og teknologisk forankrede, men i den nye sæson er der plads til, at de menneskelige nuancer træder tydeligere frem.

Det gælder for eksempel sæsonens første afsnit, Common People, hvor Chris O’Dowd og Rashida Jones er et sympatisk par i et drama om kærlighed og økonomisk afmagt.

For da hun bliver alvorligt syg, køber hendes mand et dyrt månedligt abonnement hos firmaet Rivermind, der tilbyder livsforlængende behandling ved at placere hendes bevidsthed i skyen.

Samme firma har det desværre med at ændre i deres betingelser, og hvad gør man, hvis man ikke har råd til at opgradere til Premium?

Endnu mere menneskeligt bliver det i historien Eugoly med en fantastisk Paul Giamatti, som får en teknologisk mulighed for at finde ud af, hvorfor han ikke endte med sit livs kærlighed. Det er et stærkt og enkelt sorgdrama forklædt som sci-fi.

Mere syret bliver det i Hotel Reverie, hvor AI og oldschool Hollywood smelter sammen i en Truman Show-agtig fortælling.

Og så byder sæsonen på en ganske underholdende sequel til en af de mest elskede Black Mirror-fortællinger om rumskibet USS Callister fra sæson 4.

Ikke alle sæsonens afsnit holder det samme høje niveau, men der er masser af samfundskritik, satire og originale sci-fi-greb til, som gør, at man ikke bør gå glip af de seks nye afsnit.

Og når man er færdig, kan man jo med fordel (gen)se nogle af de bedste fortællinger fra de foregående seks sæsoner.

Her kunne fem gode bud være San Junipero fra sæson 3, USS Callister eller Black Museum fra sæson 4, The Entire History of You fra sæson 1 eller White Bear fra sæson 2.

Eller kunne man jo begynde helt forfra med den efterhånden klassiske første sæson, der skabte sin helt egen genre. Det er med sikkerhed det værd.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos