Billeder af fodboldfans i Parken må nu samkøres med registre: Får grønt lys til automatisk ansigtsgenkendelse

Fremover vil dit ansigt kunne blive genkendt automatisk, når du er tilskuer til fodboldkampe i Parken.

Artikel top billede

(Foto: Michal Jarmoluk/Pixabay)

Skal du i Parken og se fodbold i fremtiden, vil billeder af dit ansigt kunne blive anvendt i et it-system, der automatisk vil scanne dine træk og sammenholde det med andre registre og lignende.

Sådan ligger landet efter, at Datatilsynet netop har givet grønt lys til anvendelse af automatisk ansigtsgenkendelse til alle fodboldkampe med det danske fodbold-landshold, som afvikles i Parken.

Det er DBU og hjemmebane-klubben F.C. København, der står for Parken, som har fået tilladelsen.

Den kommer i kølvandet på, at Datatilsynet i december på samme måde gav netop FCK tilladelse til at fotografere og automatisk analysere fodbold-gæsterne til klubbens egne kampe.

Automatisk ansigtsgenkendelse er i sig selv kontroversiel, da teknologien giver mulighed for at scanne ansigter og sammenkøre dem med billeder fra andre databaser.

Normalt er det kun politiet, der må anvende teknologien - og endda kun i begrænset omfang.

Datatilsynet meddeler da også, at formålet med at indføre teknologien til fodboldkampene hurtigt at kunne udpege fodboldsfans, som på grund af eksempelvis dårlig opførsel er blevet udelukket fra at overvære kampe.

Det kan ellers være noget af en opgave i de hektiske minutter, hvor tilskuere i meget stort antal strømmer ind på stadion i forbindelse med en fodboldkamp.

“Formålet [med ansigtsgenkendelsen, red] er at understøtte håndhævelsen af reglerne om klubkarantæner og generelle karantæner i forbindelse med fodboldkampe,” meddeler Datatilsynet.

Med tilladelsen i hånden, må Parken og FCK anvende automatisk ansigtsgenkendelse både, når tilskuerne ankommer til adgangskontrollen samt løbende under kampene, hvor tilskuerne befinder sig på lægterne.

Du finder hele tilladelsen hos Datatilsynet her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Senior IT Help Desk Specialist

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S