Billeder af fodboldfans i Parken må nu samkøres med registre: Får grønt lys til automatisk ansigtsgenkendelse

Fremover vil dit ansigt kunne blive genkendt automatisk, når du er tilskuer til fodboldkampe i Parken.

Artikel top billede

(Foto: Michal Jarmoluk/Pixabay)

Skal du i Parken og se fodbold i fremtiden, vil billeder af dit ansigt kunne blive anvendt i et it-system, der automatisk vil scanne dine træk og sammenholde det med andre registre og lignende.

Sådan ligger landet efter, at Datatilsynet netop har givet grønt lys til anvendelse af automatisk ansigtsgenkendelse til alle fodboldkampe med det danske fodbold-landshold, som afvikles i Parken.

Det er DBU og hjemmebane-klubben F.C. København, der står for Parken, som har fået tilladelsen.

Den kommer i kølvandet på, at Datatilsynet i december på samme måde gav netop FCK tilladelse til at fotografere og automatisk analysere fodbold-gæsterne til klubbens egne kampe.

Automatisk ansigtsgenkendelse er i sig selv kontroversiel, da teknologien giver mulighed for at scanne ansigter og sammenkøre dem med billeder fra andre databaser.

Normalt er det kun politiet, der må anvende teknologien - og endda kun i begrænset omfang.

Datatilsynet meddeler da også, at formålet med at indføre teknologien til fodboldkampene hurtigt at kunne udpege fodboldsfans, som på grund af eksempelvis dårlig opførsel er blevet udelukket fra at overvære kampe.

Det kan ellers være noget af en opgave i de hektiske minutter, hvor tilskuere i meget stort antal strømmer ind på stadion i forbindelse med en fodboldkamp.

“Formålet [med ansigtsgenkendelsen, red] er at understøtte håndhævelsen af reglerne om klubkarantæner og generelle karantæner i forbindelse med fodboldkampe,” meddeler Datatilsynet.

Med tilladelsen i hånden, må Parken og FCK anvende automatisk ansigtsgenkendelse både, når tilskuerne ankommer til adgangskontrollen samt løbende under kampene, hvor tilskuerne befinder sig på lægterne.

Du finder hele tilladelsen hos Datatilsynet her.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse