Billeder af fodboldfans i Parken må nu samkøres med registre: Får grønt lys til automatisk ansigtsgenkendelse

Fremover vil dit ansigt kunne blive genkendt automatisk, når du er tilskuer til fodboldkampe i Parken.

Artikel top billede

(Foto: Michal Jarmoluk/Pixabay)

Skal du i Parken og se fodbold i fremtiden, vil billeder af dit ansigt kunne blive anvendt i et it-system, der automatisk vil scanne dine træk og sammenholde det med andre registre og lignende.

Sådan ligger landet efter, at Datatilsynet netop har givet grønt lys til anvendelse af automatisk ansigtsgenkendelse til alle fodboldkampe med det danske fodbold-landshold, som afvikles i Parken.

Det er DBU og hjemmebane-klubben F.C. København, der står for Parken, som har fået tilladelsen.

Den kommer i kølvandet på, at Datatilsynet i december på samme måde gav netop FCK tilladelse til at fotografere og automatisk analysere fodbold-gæsterne til klubbens egne kampe.

Automatisk ansigtsgenkendelse er i sig selv kontroversiel, da teknologien giver mulighed for at scanne ansigter og sammenkøre dem med billeder fra andre databaser.

Normalt er det kun politiet, der må anvende teknologien - og endda kun i begrænset omfang.

Datatilsynet meddeler da også, at formålet med at indføre teknologien til fodboldkampene hurtigt at kunne udpege fodboldsfans, som på grund af eksempelvis dårlig opførsel er blevet udelukket fra at overvære kampe.

Det kan ellers være noget af en opgave i de hektiske minutter, hvor tilskuere i meget stort antal strømmer ind på stadion i forbindelse med en fodboldkamp.

“Formålet [med ansigtsgenkendelsen, red] er at understøtte håndhævelsen af reglerne om klubkarantæner og generelle karantæner i forbindelse med fodboldkampe,” meddeler Datatilsynet.

Med tilladelsen i hånden, må Parken og FCK anvende automatisk ansigtsgenkendelse både, når tilskuerne ankommer til adgangskontrollen samt løbende under kampene, hvor tilskuerne befinder sig på lægterne.

Du finder hele tilladelsen hos Datatilsynet her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job