Billeder af fodboldfans i Parken må nu samkøres med registre: Får grønt lys til automatisk ansigtsgenkendelse

Fremover vil dit ansigt kunne blive genkendt automatisk, når du er tilskuer til fodboldkampe i Parken.

Artikel top billede

(Foto: Michal Jarmoluk/Pixabay)

Skal du i Parken og se fodbold i fremtiden, vil billeder af dit ansigt kunne blive anvendt i et it-system, der automatisk vil scanne dine træk og sammenholde det med andre registre og lignende.

Sådan ligger landet efter, at Datatilsynet netop har givet grønt lys til anvendelse af automatisk ansigtsgenkendelse til alle fodboldkampe med det danske fodbold-landshold, som afvikles i Parken.

Det er DBU og hjemmebane-klubben F.C. København, der står for Parken, som har fået tilladelsen.

Den kommer i kølvandet på, at Datatilsynet i december på samme måde gav netop FCK tilladelse til at fotografere og automatisk analysere fodbold-gæsterne til klubbens egne kampe.

Automatisk ansigtsgenkendelse er i sig selv kontroversiel, da teknologien giver mulighed for at scanne ansigter og sammenkøre dem med billeder fra andre databaser.

Normalt er det kun politiet, der må anvende teknologien - og endda kun i begrænset omfang.

Datatilsynet meddeler da også, at formålet med at indføre teknologien til fodboldkampene hurtigt at kunne udpege fodboldsfans, som på grund af eksempelvis dårlig opførsel er blevet udelukket fra at overvære kampe.

Det kan ellers være noget af en opgave i de hektiske minutter, hvor tilskuere i meget stort antal strømmer ind på stadion i forbindelse med en fodboldkamp.

“Formålet [med ansigtsgenkendelsen, red] er at understøtte håndhævelsen af reglerne om klubkarantæner og generelle karantæner i forbindelse med fodboldkampe,” meddeler Datatilsynet.

Med tilladelsen i hånden, må Parken og FCK anvende automatisk ansigtsgenkendelse både, når tilskuerne ankommer til adgangskontrollen samt løbende under kampene, hvor tilskuerne befinder sig på lægterne.

Du finder hele tilladelsen hos Datatilsynet her.

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems