Billeder af fodboldfans i Parken må nu samkøres med registre: Får grønt lys til automatisk ansigtsgenkendelse

Fremover vil dit ansigt kunne blive genkendt automatisk, når du er tilskuer til fodboldkampe i Parken.

Artikel top billede

(Foto: Michal Jarmoluk/Pixabay)

Skal du i Parken og se fodbold i fremtiden, vil billeder af dit ansigt kunne blive anvendt i et it-system, der automatisk vil scanne dine træk og sammenholde det med andre registre og lignende.

Sådan ligger landet efter, at Datatilsynet netop har givet grønt lys til anvendelse af automatisk ansigtsgenkendelse til alle fodboldkampe med det danske fodbold-landshold, som afvikles i Parken.

Det er DBU og hjemmebane-klubben F.C. København, der står for Parken, som har fået tilladelsen.

Den kommer i kølvandet på, at Datatilsynet i december på samme måde gav netop FCK tilladelse til at fotografere og automatisk analysere fodbold-gæsterne til klubbens egne kampe.

Automatisk ansigtsgenkendelse er i sig selv kontroversiel, da teknologien giver mulighed for at scanne ansigter og sammenkøre dem med billeder fra andre databaser.

Normalt er det kun politiet, der må anvende teknologien - og endda kun i begrænset omfang.

Datatilsynet meddeler da også, at formålet med at indføre teknologien til fodboldkampene hurtigt at kunne udpege fodboldsfans, som på grund af eksempelvis dårlig opførsel er blevet udelukket fra at overvære kampe.

Det kan ellers være noget af en opgave i de hektiske minutter, hvor tilskuere i meget stort antal strømmer ind på stadion i forbindelse med en fodboldkamp.

“Formålet [med ansigtsgenkendelsen, red] er at understøtte håndhævelsen af reglerne om klubkarantæner og generelle karantæner i forbindelse med fodboldkampe,” meddeler Datatilsynet.

Med tilladelsen i hånden, må Parken og FCK anvende automatisk ansigtsgenkendelse både, når tilskuerne ankommer til adgangskontrollen samt løbende under kampene, hvor tilskuerne befinder sig på lægterne.

Du finder hele tilladelsen hos Datatilsynet her.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse