Murderbot slår kun ihjel, når den virkelig ikke kan blive fri

I den lovende ”Murderbot” på Apple TV+ vil sarkastisk dræbermaskine helst se serier i fred og for alt i verden undgå øjenkontakt med irriterende kunder.

Artikel top billede

Det er svært at forestille sig præcist, hvordan en sikkerhedsandroide vil tage sig ud, når den slags engang bliver til virkelighed.

Men hvis den ligner svenske Alexander Skarsgaard (True Blood m.m.) og har indbyggede energivåben i underarmene, så er den helt nye serie Murderbot nok rimeligt realistisk.

Serien har premiere 16. maj på Apple TV+ og er baseret på Martha Wells succesfulde og svært underholdende bogserie af samme navn.

Det er dog værd at bemærke, at den gennemført sarkastiske hovedperson kun kalder sig Murderbot. Dens officielle betegnelse er SecUnit, og den er kun morderisk, når den virkelig ikke kan blive fri.

For siden Murderbot hackede sit styringsmodul og blev udstyret med fri vilje, har den foretrukket at være i fred for de irriterende, ubegavede og banale mennesker, den skal beskytte.

Den vil faktisk meget hellere bruge tid på at se tv-serier end på at skyde huller i folk.

Til gengæld er Murderbot ikke for alvor bange for meget andet end risikoen for øjenkontakt med mennesker i de situationer, hvor dener nødt til at deaktivere sin hjelm.

Eller for at et menneske vil indlede en samtale om følelser eller – i virkeligheden – noget som helst andet.

Murderbot er måske knap så samspilsramt som den paranoide androide Marvin fra Hitchhiker’s Guide to the Galaxy, men der er heller ikke meget galt.

Med titler som blandt andet Severance, Silo, For All Mankind, Foundation og Dark Matter har Apple TV+ ry for at producere og streame science fiction-serier fra øverste hylde.

Og med Murderbot – som du kan se en helt ny trailer til her – kunne det tyde på, at der er endnu en pænt underholdende titel på vej.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S