Murderbot slår kun ihjel, når den virkelig ikke kan blive fri

I den lovende ”Murderbot” på Apple TV+ vil sarkastisk dræbermaskine helst se serier i fred og for alt i verden undgå øjenkontakt med irriterende kunder.

Artikel top billede

Det er svært at forestille sig præcist, hvordan en sikkerhedsandroide vil tage sig ud, når den slags engang bliver til virkelighed.

Men hvis den ligner svenske Alexander Skarsgaard (True Blood m.m.) og har indbyggede energivåben i underarmene, så er den helt nye serie Murderbot nok rimeligt realistisk.

Serien har premiere 16. maj på Apple TV+ og er baseret på Martha Wells succesfulde og svært underholdende bogserie af samme navn.

Det er dog værd at bemærke, at den gennemført sarkastiske hovedperson kun kalder sig Murderbot. Dens officielle betegnelse er SecUnit, og den er kun morderisk, når den virkelig ikke kan blive fri.

For siden Murderbot hackede sit styringsmodul og blev udstyret med fri vilje, har den foretrukket at være i fred for de irriterende, ubegavede og banale mennesker, den skal beskytte.

Den vil faktisk meget hellere bruge tid på at se tv-serier end på at skyde huller i folk.

Til gengæld er Murderbot ikke for alvor bange for meget andet end risikoen for øjenkontakt med mennesker i de situationer, hvor dener nødt til at deaktivere sin hjelm.

Eller for at et menneske vil indlede en samtale om følelser eller – i virkeligheden – noget som helst andet.

Murderbot er måske knap så samspilsramt som den paranoide androide Marvin fra Hitchhiker’s Guide to the Galaxy, men der er heller ikke meget galt.

Med titler som blandt andet Severance, Silo, For All Mankind, Foundation og Dark Matter har Apple TV+ ry for at producere og streame science fiction-serier fra øverste hylde.

Og med Murderbot – som du kan se en helt ny trailer til her – kunne det tyde på, at der er endnu en pænt underholdende titel på vej.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S