Sådan modstår du techverdenens overdrivelser

En sociolog og en sprogforsker går i bogen ”The AI Con” sammen om at beskrive den såkaldte AI-hype og dens konsekvenser.

Artikel top billede

Nogle opfatter kunstig intelligens som et vidundermiddel, der kan nærmest alt. Men måske overdrives fordele og muligheder groft.

Sådan lyder det i hvert fald i en bog, der udkom i denne uge, og som forfatterne lidt polemisk har valgt at kalde “The AI Con: How to Fight Big Tech’s Hype and Create the Future We Want.”

Forfatterne er sprogforsker Emily M. Bender og sociologen Alex Hanna.

Bender blev i 2023 optaget på Time 100 over de mest indflydelsesrige personer inden for AI, og Hanna er bl.a. kendt som indædt kritiker af AI.

I deres bog benytter de blandt andet begrebet AI Hype til at beskrive den overdrevent positive stemning, der er bygget op omkring techvirksomhedernes fremhævelse af AI-teknologiens evner og muligheder.

Forfatterne viser hvilke konsekvenser denne hype har – såsom at retfærdiggøre det at stjæle andre menneskers kreative idéer og personlige data samt at gøre overvågning mere attraktivt. Alt sammen for at øge techvirksomhedernes profit.

Samtidig erkender forfatterne også, at AI har nyttige anvendelser, og de afviser den ikke fuldkommen. Men de advarer altså skarpt mod overdrivelser af mulighederne og misbrug af teknologien.

Derfor er det, mener de, afgørende både at afmystificere AI og at erkende behovet for gennemsigtighed og ansvarlighed.

Derfor vil de gerne udstyre læserne med en række færdigheder, som eksempelvis at vide hvordan man får øje på og ser gennem overdrevent positiv omtale af AI.

Hvis du ønsker at vide mere om bogen og forfatternes tanker bag, kan du også møde forfatterne i denne udgave af podcasten ”The Vocal Fries,” der kom på gaden for ganske nylig.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job