Gangsterdrama med stjernestøv og brutal charme

Tom Hardy, Helen Mirren og Pierce Brosnan indtager SkyShowTime i et nyt, voldsomt familiedrama med blod, loyalitet og intriger i højsædet.

Artikel top billede

Magt, hævn og dysfunktionelle familier – MobLand byder på det hele og lidt til. Den britiske dramaserie har et solidt cast med Tom Hardy i front som ”fixer” for den moderne Harrigan-gangsterfamilie i nutidens London.

Da et ungt familiemedlem myrder en rival, sætter det gang i en intern magtkamp og en voldsspiral, som ingen i familien helt har kontrol over.

Midt i det hele står førnævnte Harry.

Han er familiens problemknuser, men også dens moralske omdrejningspunkt – eller måske det tætteste, som man kommer på en sådan i en verden, hvor etik er en luksus, de færreste har råd til.

Serien trækker tydelige spor til både Peaky Blinders, Gangs of London og klassiske gangsterfilm, men tilsætter en vis nutidig rastløshed og en moderne tech-understrøm.

Seriens største trumfkort er skuespillet, og her står Tom Hardy ikke alene.

Helen Mirren spiller familiens overlegne matriark med kold kontrol og giftige bemærkninger, mens Pierce Brosnan gestalter familiens aldrende overhoved. Han er ikke helt på toppen længere, men stadig farlig.

Anson Boon spiller sønnen Eddie med en blanding mellem det infantile og det uhyggeligt uforudsigelige.

Serien er skabt af prisbelønnede Ronan Bennett og instrueret af bl.a. Guy Ritchie og Anthony Byrne.

MobLand er ikke specielt nyskabende, men til gengæld velspillet, velproduceret og underholdende.

Den bruger flere kendte greb fra genren: Den dysfunktionelle familie, den traumatiserede mand med voldsmonopol og det uforudsigelige barn, der ødelægger alt.

Men med Hardy, Mirren og Brosnan i front bliver det både seværdigt, overbevisende og voldeligt. For som det konstateres: ”We shake the right hands, break the wrong ones..”

MobLand kan streames på SkyShowTime. I skrivende stund er to afsnit tilgængelige. Nye udkommer på mandage.

Du kan se traileren her.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S