Fyret og sat til at træne sin afløser: Intel skærer dybt og lader AI og konsulenter tage over

Techgiganten Intel fyrer en række ansatte og udelukker ikke, at medarbejderne skal oplære deres egne afløsere.

Artikel top billede

(Foto: Intel/PR)

Først får du en fyreseddel, og så bliver du bedt om at oplære din kommende afløser. Det lyder absurd, men det er snart hverdagen for flere ansatte hos Intel.

Her har ledelsen nemlig besluttet at lukke store dele af sin interne marketingafdeling og i stedet lade konsulenthuset Accenture overtage opgaverne.

Og det skal ske i tæt samarbejde med kunstig intelligens, skriver Techspot.

Ny topchef, ny linje og færre ansatte

Beslutningen kommer under ledelse af Intels nye CEO, Lip-Bu Tan, der tiltrådte i marts og har lagt op til gennemgribende moderniseringer.

Selskabet siger, at man skal vente betydelige ændringer i team-strukturen, og at kun ’lean teams’ vil bestå, når transformationen er fuldført.

Det samlede antal fyringer er ikke oplyst, men de ventes at ramme bredt i virksomhedens globale marketingorganisation.

De fleste berørte får ifølge Techspot besked senest 11. juli.

Kunstig intelligens overtager langsomt, men sikkert

Ifølge Intel skal kunstig intelligens overtage store dele af det daglige marketingarbejde, der tæller dataanalyse og målretning til automatiseret kundekommunikation.

Tilbage bliver små strategiske teams, mens den resterende muskelkraft outsources og automatiseres.

Det er noget af et signal til ansatte på tværs af discipliner i forhold til AI’s indtog; Teknologien er ikke længere bare et værktøj, men kan meget vel blive din erstatning.

Intel har gennem længere tid kæmpet med faldende salg og mistet momentum i chip-kapløbet.

Nu skal effektiviseringer og AI hjælpe virksomheden tilbage på sporet.

Men for medarbejderne er det også begyndelsen på en ny virkelighed, hvor det ikke længere er nok at være dygtig. Man skal også være både billigere og lige så hurtig som en algoritmen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S