MobilePay kommer med kras kritik af Nets efter nedbrud: I trækker tiden

MobilePay mener selv at have løsningen på den type nedbrud, som hele landet mærkede lørdag aften.

Artikel top billede

(Foto: MobilePay/PR)

Det skabte store problemer rundt i landet, da betalingsgiganten Nets lørdag aften oplevede et flere timer langt nedbrud, som gjorde, at danskerne ikke kunne betale med kort.

Nu retter MobilePay også kritik af Nets efter episoden, skriver Politiken.

MobilePay oplyser, at selskabet har en løsning, der er baseret på straksbetalinger, som kan sikre betalinger direkte fra en borgers konto til den forretning, som sælger en given vare, og løsningen virker uden brug af kort.

MobilePays kritik af Nets kommer, fordi MobilePay mener, at deres løsning kunne have fikset problemet lørdag aften, men løsningen er ikke implementeret i langt de fleste af landets betalingsautomater, hvilket ifølge mobilbetalingsselskabet skyldes, at Nets bevidst trækker tiden ud for at implementere løsningen.

"Hvis der kommer et nedbrud, så vil vi have mulighed for fortsat at køre alle transaktioner med vores nye løsning. Men vi oplever, at den ledende spiller på markedet, Nets, er meget langsomme med at få lavet de opdateringer, der er nødvendige," siger Jeanette Hertzum, der er landechef for MobilePay, til Politiken.

Nets, som står bag Dankortet og de fleste af landets betalingsterminaler, oplyser til mediet, at der gang i en dialog med kunderne for at sikre den bedste betalingsoplevelse, men selskabet svarer ikke direkte på, hvornår og hvorvidt MobilePays nye løsning kommer ud til terminalerne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS