Stort gennembrud: Vi har knækket koden - kvantecomputeren på trapperne

Kvantecomputeren er tættere på en nogensinde før, lyder det fra flere it-giganter, der forventer, at den første brugbare computer vil blive være klar inden årtiets udgang.

Artikel top billede

Kvantecomputeren kan være den næste store computerrevolution, der vil åbne for enorme mængder af regnekraft.

Vi har hørt den sang mange gange før, men ifølge Financial Times forventer Google og IBM, at det nu er alvor, og at vi allerede i dette årti vil se den første brugbare kvantecomputer.

Kvanteforskeren Jay Gambetta, der er chef for IBM’s kvanteinitiativ, siger til Financial Times, at det lige nu føles, som om han lever i en drøm.

”Jeg tror, at vi har knækket koden, og at vi vil være i stand til at bygge en sådan maskine inden udgangen af årtiet,” siger Jay Gambetta til Financial Times.

En lignende melding kommer ifølge avisen fra Julian Kelle, der er hardwarechef hos Google Quantum AI.

”De resterende tekniske og videnskabelige udfordringer er overkommelige,” siger han til avisen.

Flere gennembrud

I den seneste tid har der dog også været adskillige udmeldinger fra både Google og Microsoft, der har skabt grund til optimisme på kvanteområdet.

Eksempelvis offentliggjorde Google i december den eksperimentelle kvantechip Willow, der ifølge søgegiganten er så kraftfuld, at den på blot fem minutter kan løse et problem, som det indtil nu ville have taget verdens hurtigste supercomputer 10.000.000.000.000.000.000.000.000 år at udføre.

Få måneder senere lancerede Microsoft kvantechippen ’Majorana 1’. I den forbindelse lød det ligeledes fra Microsoft, at anvendelige kvantecomputere med en million af de særlige qubit-regneenheder blot er ”år, og ikke årtier, ude i fremtiden”.

Dansk kvantecomputer på vej

I sidste måned meddelte Novo Nordisk Fonden desuden, at den sammen med Danmarks Eksport- og Investeringsfond investerer 600 millioner kroner i et nyt dansk selskab, QuNorth, der skal bygge og drive Danmarks første kvantecomputer på niveau 2.

"Med verdens største og stærkeste kommercielle kvantecomputer på dansk jord tager vi afgørende skridt i en heftig konkurrencesituation," sagde erhvervsminister Morten Bødskov (S) i en pressemeddelelse i den forbindelse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-koordinator: Vil du støtte FMI med opbygningen af Forsvaret i Ballerup?

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Midtjylland

    Økonomistyrelsen

    Product Owner til fællesstatslig it-løsning

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse