Stort gennembrud: Vi har knækket koden - kvantecomputeren på trapperne

Kvantecomputeren er tættere på en nogensinde før, lyder det fra flere it-giganter, der forventer, at den første brugbare computer vil blive være klar inden årtiets udgang.

Artikel top billede

Kvantecomputeren kan være den næste store computerrevolution, der vil åbne for enorme mængder af regnekraft.

Vi har hørt den sang mange gange før, men ifølge Financial Times forventer Google og IBM, at det nu er alvor, og at vi allerede i dette årti vil se den første brugbare kvantecomputer.

Kvanteforskeren Jay Gambetta, der er chef for IBM’s kvanteinitiativ, siger til Financial Times, at det lige nu føles, som om han lever i en drøm.

”Jeg tror, at vi har knækket koden, og at vi vil være i stand til at bygge en sådan maskine inden udgangen af årtiet,” siger Jay Gambetta til Financial Times.

En lignende melding kommer ifølge avisen fra Julian Kelle, der er hardwarechef hos Google Quantum AI.

”De resterende tekniske og videnskabelige udfordringer er overkommelige,” siger han til avisen.

Flere gennembrud

I den seneste tid har der dog også været adskillige udmeldinger fra både Google og Microsoft, der har skabt grund til optimisme på kvanteområdet.

Eksempelvis offentliggjorde Google i december den eksperimentelle kvantechip Willow, der ifølge søgegiganten er så kraftfuld, at den på blot fem minutter kan løse et problem, som det indtil nu ville have taget verdens hurtigste supercomputer 10.000.000.000.000.000.000.000.000 år at udføre.

Få måneder senere lancerede Microsoft kvantechippen ’Majorana 1’. I den forbindelse lød det ligeledes fra Microsoft, at anvendelige kvantecomputere med en million af de særlige qubit-regneenheder blot er ”år, og ikke årtier, ude i fremtiden”.

Dansk kvantecomputer på vej

I sidste måned meddelte Novo Nordisk Fonden desuden, at den sammen med Danmarks Eksport- og Investeringsfond investerer 600 millioner kroner i et nyt dansk selskab, QuNorth, der skal bygge og drive Danmarks første kvantecomputer på niveau 2.

"Med verdens største og stærkeste kommercielle kvantecomputer på dansk jord tager vi afgørende skridt i en heftig konkurrencesituation," sagde erhvervsminister Morten Bødskov (S) i en pressemeddelelse i den forbindelse.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København Ø

    Compliance Day 2025

    Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

    Sikkerhed | Klampenborg

    Årets CISO 2025

    Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger Sektionsledere til Center for Informationer og Datagovernance

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniører til Kapacitetscenter

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Business Development Manager, Maverick

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S