VMware giver cloud-giganterne svar på tiltale: Vil stjæle kunder fra public cloud-platforme

Cloud-giganterne har igangsat mange initiativer for at hapse VMware-kunder over på public cloud-platforme. Nu bliver der svaret på tiltale.

Artikel top billede

(Foto: BRIAN FRIEDMAN 2024 / BRIAN FRIEDMAN)

Cloud-giganterne som AWS, Microsoft og IBM har den seneste tid forsøgt at udnytte en stigende utilfredshed blandt VMware-kunder til at skifte til andre produkter eller blot til VMware-løsninger gennem deres store public cloud-platforme.

Blandt andet er Microsoft netop kommet med det gratis værktøj VM Conversion, som kan migrere VMware-kunder fra VMwares løsninger til Microsoft-løsninger som Windows Server med Hyper-V uden at skulle købe tredjepartssoftware.

Cloud-giganterne har forsøgt at udnytte kundernes utilfredshed efter VMware blev overtaget af Broadcom, som har ændret flere licenser og hævet priserne.

Nu giver Broadcoms administrerende direktør, Hock Tan, dog svar på tiltale.

Da han forleden tog scenen ved VMware Explore 2025 fortalte han, at løsningen VMware Cloud Foundation 9.0 skal være en drivende faktor i at få kunder til at flytte deres workloads fra public cloud til private cloud.

Han supplerer også med, at VCF 9.0 ifølge ham er bedre end public cloud-platforme.

”Med VCF 9.0 overgår private cloud nu til public cloud,” sagde Broadcom-CEO’en ifølge CRN og fortsatte:

”Det (VCF 9.0, red.) har bedre sikkerhed, bedre omkostningsstyring og selvfølgelig større kontrol.”

Broadcom sætter alle sejl mod, at VCF 9.0 bliver den end-to-end cloud-løsning, som vil få kunder til at flytte fra public cloud-løsninger som Azure, AWS, IBM Cloud, OCI, GCP og så videre.

”Hvordan giver du slip på din it-fortid, så du kan bygge til fremtiden? Jeg kan i hvert fald sige, at svaret ikke er at løbe direkte til public cloud, som man gjorde for fem eller ti år siden,” sagde Hock Tan og fortsatte:

”Hvis du vil i cloud, så gør det rigtigt. Tag VCF 9 til dig og bliv on-premise.”

Partneren bakker op

Han bakkes op af Perry Carfagna, chef for enterprise systems og sikkerhed hos VMware-partneren Pellera Technologies.

”Vi har allerede kunder, der bevæger sig ned ad foundation-vejen med VCF 9,” sagde Perry Carfagna ifølge CRN og fortsatte:

”Vi ser det hos alle kunder, som var early adopters i cloud: deres udgifter til cloud bliver ved med at stige. Og de kigger på at flytte en masse workloads tilbage, hvor de passer bedre – internt, i datacentret – og bygge den private cloud.”

Broadcom-chefen Hock Tan mener, at opkøbet af VMware har styrket selskabets løsninger.

”Man vil gerne investere i private cloud, men her er udfordringen: VMware har innoveret i årevis, men har aldrig for alvor integreret byggeklodserne i en cloud,” sagde han og fortsatte:

”Men nu er der gode nyheder. Siden opkøbet for to år siden smøg vi ærmerne op, lavede det hårde ingeniørarbejde, og resultatet i dag er VMware Cloud Foundation 9.0 – en ægte softwaredefineret platform til at køre alle applikations-workloads med fuldt integreret compute, netværk og storage.”

”Det var det, I bad om: vi leverer VCF som ét samlet SKU (varenummer, red.),” afsluttede han.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse