Staten kan kræve web-adgangskoder

Statens indsamling af alt offentligt tilgængeligt materiale fra den danske del af internettet kræver ingen forudgående tilladelse fra domæne-indehaverne, der er forpligtiget til at oplyse eventuelle adgangskoder.

Det kræver ingen forudgående tilladelse fra domæne-indehaverne, når det Det Kongelige Bibliotek og Statsbiblioteket indsamler og arkiverer alt offentligt tilgængeligt materiale på den danske del af internettet.

Samtidig pålægges indehaverne af de pågældende domæner at oplyse adgangskoder og lignende, hvis det bliver nødvendigt.

- Det vil sige, at vi har lov til at indsamle alt det, som alle har adgang til eller kan få adgang til ved betaling eller på anden måde ved eksempelvis at registrere sig med brugernavn, siger driftsleder Bjarne Andersen fra Netarkivet under de to biblioteker, der står for indsamlingen.

- Men det er ikke sådan, at vi nu vil have en halv million danske domæne-indehavere til at udlevere brugernavn og password. Det gør vi kun, hvis der er noget, vi vurderer som særligt vigtigt, og som vi ikke selv kan komme til, siger han.

Bevares for eftertiden

Indsamlingen af alt dansk materiale på internettet begyndte midt i juli, efter at indholdet med en ny lov er blevet omfattet af den såkaldte pligtaflevering, der også sikrer, at eksemplarer af alle bøger, tidsskrifter og andre tryksager bevares for eftertiden.

- Vi har adgang til den komplette domæneliste for dk-domænet, som vi bruger til at finde de danske sider. Vi har ikke de samme muligheder med danske sider under andre domæner, så for den del kommer vi til at bruge en anden strategi, siger Bjarne Andersen.

Sider uden for det danske domæne vil blandt andet blive fundet ved at analysere links på de sider, der i øjeblikket indsamles under dk-domænet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S