Staten kan kræve web-adgangskoder

Statens indsamling af alt offentligt tilgængeligt materiale fra den danske del af internettet kræver ingen forudgående tilladelse fra domæne-indehaverne, der er forpligtiget til at oplyse eventuelle adgangskoder.

Det kræver ingen forudgående tilladelse fra domæne-indehaverne, når det Det Kongelige Bibliotek og Statsbiblioteket indsamler og arkiverer alt offentligt tilgængeligt materiale på den danske del af internettet.

Samtidig pålægges indehaverne af de pågældende domæner at oplyse adgangskoder og lignende, hvis det bliver nødvendigt.

- Det vil sige, at vi har lov til at indsamle alt det, som alle har adgang til eller kan få adgang til ved betaling eller på anden måde ved eksempelvis at registrere sig med brugernavn, siger driftsleder Bjarne Andersen fra Netarkivet under de to biblioteker, der står for indsamlingen.

- Men det er ikke sådan, at vi nu vil have en halv million danske domæne-indehavere til at udlevere brugernavn og password. Det gør vi kun, hvis der er noget, vi vurderer som særligt vigtigt, og som vi ikke selv kan komme til, siger han.

Bevares for eftertiden

Indsamlingen af alt dansk materiale på internettet begyndte midt i juli, efter at indholdet med en ny lov er blevet omfattet af den såkaldte pligtaflevering, der også sikrer, at eksemplarer af alle bøger, tidsskrifter og andre tryksager bevares for eftertiden.

- Vi har adgang til den komplette domæneliste for dk-domænet, som vi bruger til at finde de danske sider. Vi har ikke de samme muligheder med danske sider under andre domæner, så for den del kommer vi til at bruge en anden strategi, siger Bjarne Andersen.

Sider uden for det danske domæne vil blandt andet blive fundet ved at analysere links på de sider, der i øjeblikket indsamles under dk-domænet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job