Staten kan kræve web-adgangskoder

Statens indsamling af alt offentligt tilgængeligt materiale fra den danske del af internettet kræver ingen forudgående tilladelse fra domæne-indehaverne, der er forpligtiget til at oplyse eventuelle adgangskoder.

Det kræver ingen forudgående tilladelse fra domæne-indehaverne, når det Det Kongelige Bibliotek og Statsbiblioteket indsamler og arkiverer alt offentligt tilgængeligt materiale på den danske del af internettet.

Samtidig pålægges indehaverne af de pågældende domæner at oplyse adgangskoder og lignende, hvis det bliver nødvendigt.

- Det vil sige, at vi har lov til at indsamle alt det, som alle har adgang til eller kan få adgang til ved betaling eller på anden måde ved eksempelvis at registrere sig med brugernavn, siger driftsleder Bjarne Andersen fra Netarkivet under de to biblioteker, der står for indsamlingen.

- Men det er ikke sådan, at vi nu vil have en halv million danske domæne-indehavere til at udlevere brugernavn og password. Det gør vi kun, hvis der er noget, vi vurderer som særligt vigtigt, og som vi ikke selv kan komme til, siger han.

Bevares for eftertiden

Indsamlingen af alt dansk materiale på internettet begyndte midt i juli, efter at indholdet med en ny lov er blevet omfattet af den såkaldte pligtaflevering, der også sikrer, at eksemplarer af alle bøger, tidsskrifter og andre tryksager bevares for eftertiden.

- Vi har adgang til den komplette domæneliste for dk-domænet, som vi bruger til at finde de danske sider. Vi har ikke de samme muligheder med danske sider under andre domæner, så for den del kommer vi til at bruge en anden strategi, siger Bjarne Andersen.

Sider uden for det danske domæne vil blandt andet blive fundet ved at analysere links på de sider, der i øjeblikket indsamles under dk-domænet.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse