Staten kan kræve web-adgangskoder

Statens indsamling af alt offentligt tilgængeligt materiale fra den danske del af internettet kræver ingen forudgående tilladelse fra domæne-indehaverne, der er forpligtiget til at oplyse eventuelle adgangskoder.

Det kræver ingen forudgående tilladelse fra domæne-indehaverne, når det Det Kongelige Bibliotek og Statsbiblioteket indsamler og arkiverer alt offentligt tilgængeligt materiale på den danske del af internettet.

Samtidig pålægges indehaverne af de pågældende domæner at oplyse adgangskoder og lignende, hvis det bliver nødvendigt.

- Det vil sige, at vi har lov til at indsamle alt det, som alle har adgang til eller kan få adgang til ved betaling eller på anden måde ved eksempelvis at registrere sig med brugernavn, siger driftsleder Bjarne Andersen fra Netarkivet under de to biblioteker, der står for indsamlingen.

- Men det er ikke sådan, at vi nu vil have en halv million danske domæne-indehavere til at udlevere brugernavn og password. Det gør vi kun, hvis der er noget, vi vurderer som særligt vigtigt, og som vi ikke selv kan komme til, siger han.

Bevares for eftertiden

Indsamlingen af alt dansk materiale på internettet begyndte midt i juli, efter at indholdet med en ny lov er blevet omfattet af den såkaldte pligtaflevering, der også sikrer, at eksemplarer af alle bøger, tidsskrifter og andre tryksager bevares for eftertiden.

- Vi har adgang til den komplette domæneliste for dk-domænet, som vi bruger til at finde de danske sider. Vi har ikke de samme muligheder med danske sider under andre domæner, så for den del kommer vi til at bruge en anden strategi, siger Bjarne Andersen.

Sider uden for det danske domæne vil blandt andet blive fundet ved at analysere links på de sider, der i øjeblikket indsamles under dk-domænet.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job