Staten kan kræve web-adgangskoder

Statens indsamling af alt offentligt tilgængeligt materiale fra den danske del af internettet kræver ingen forudgående tilladelse fra domæne-indehaverne, der er forpligtiget til at oplyse eventuelle adgangskoder.

Det kræver ingen forudgående tilladelse fra domæne-indehaverne, når det Det Kongelige Bibliotek og Statsbiblioteket indsamler og arkiverer alt offentligt tilgængeligt materiale på den danske del af internettet.

Samtidig pålægges indehaverne af de pågældende domæner at oplyse adgangskoder og lignende, hvis det bliver nødvendigt.

- Det vil sige, at vi har lov til at indsamle alt det, som alle har adgang til eller kan få adgang til ved betaling eller på anden måde ved eksempelvis at registrere sig med brugernavn, siger driftsleder Bjarne Andersen fra Netarkivet under de to biblioteker, der står for indsamlingen.

- Men det er ikke sådan, at vi nu vil have en halv million danske domæne-indehavere til at udlevere brugernavn og password. Det gør vi kun, hvis der er noget, vi vurderer som særligt vigtigt, og som vi ikke selv kan komme til, siger han.

Bevares for eftertiden

Indsamlingen af alt dansk materiale på internettet begyndte midt i juli, efter at indholdet med en ny lov er blevet omfattet af den såkaldte pligtaflevering, der også sikrer, at eksemplarer af alle bøger, tidsskrifter og andre tryksager bevares for eftertiden.

- Vi har adgang til den komplette domæneliste for dk-domænet, som vi bruger til at finde de danske sider. Vi har ikke de samme muligheder med danske sider under andre domæner, så for den del kommer vi til at bruge en anden strategi, siger Bjarne Andersen.

Sider uden for det danske domæne vil blandt andet blive fundet ved at analysere links på de sider, der i øjeblikket indsamles under dk-domænet.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Capgemini Danmark A/S

Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S