Cyberangreb lammer Japans største bryggeri: Ølgigants systemer sat ude af spil

Et cyberangreb har lammet Asahi Groups japanske operationer. Bryggeriet har sat al ordre- og leveringsaktivitet på pause, mens kundeservice også er lukket ned.

Artikel top billede

(Foto: Beaumont Yun / Unsplash)

Et omfattende cyberangreb har tvunget Japans største bryggeri, Asahi Group Holdings, til midlertidigt at standse sine centrale forretningsfunktioner i hjemlandet.

Virksomheden meddeler, at både ordre- og leverancefunktioner samt callcenter og kundeservice i øjeblikket er ude af drift som følge af et "systemnedbrud forårsaget af et cyberangreb".

"På nuværende tidspunkt er der ikke konstateret læk af personoplysninger eller kundedata til eksterne parter," skriver Asahi i en kortfattet meddelelse offentliggjort mandag morgen, skriver Bleeping Computer.

Virksomheden oplyser desuden, at det kun er de japanske systemer, der er berørt, mens de internationale aktiviteter i Europa, Oceanien og Sydøstasien indtil videre ikke er påvirket.

Angrebet begyndte angiveligt omkring klokken 7 om morgenen lokal tid, men Asahi har ikke oplyst yderligere detaljer om hændelsesforløbet.

Virksomheden har ikke svaret på spørgsmål om eventuel kryptering af systemer eller krav om løsepenge, skriver mediet.

Ingen kendte ransomware-grupper har endnu påtaget sig ansvaret for angrebet.

Stor spiller på verdensmarkedet

Asahi beskæftiger mere end 30.000 medarbejdere og producerer årligt 100 millioner hektoliter drikkevarer.

Virksomheden står bag Japans bedst sælgende øl og kontrollerer omkring en tredjedel af det japanske ølmarked.

I 2024 havde koncernen en omsætning på knap 20 milliarder dollar, hvilket svarer til omkring 127 milliarder kroner.

Udover de stærke rødder i Japan har selskabet gennem en årrække cementeret sin internationale tilstedeværelse med opkøb af markante brands som Peroni, Pilsner Urquell, Grolsch og Fullers.

"Vi undersøger i øjeblikket årsagen til forstyrrelsen og arbejder på at gendanne de berørte systemer," lyder det i meddelelsen fra selskabet.

Samtidig undskylder man over for kunder og forretningspartnere for ulejligheden.

Der er endnu ingen tidshorisont for, hvornår alle systemer forventes gendannet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S