Netcompany skal optimere norsk togdrift / Første folketingsvalg med ChatGPT / Oracle lancerer Java 26

Netcompany skal optimere norsk togdrift. Første folketingsvalg med ChatGPT. OpenAI arbejder på en flirtende udgave af ChatGPT. Oracle lancerer Java 26. Spansk telekæmpe udnævner ny nordisk topchef.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til torsdagens udgave af morgenbriefingen fra Computerworld.

Igen i dag er det Thomas Møgelbjerg, der sidder bag tasterne.

Lad os kaste os ud i det. God læselyst.

Netcompany skal optimere norsk togdrift

Netcompany indgår samarbejde med togoperatøreren Go-Ahead Norge om at forbedre drift og punktlighed i togtrafikken gennem data og AI. Det skriver konsulentgiganten i en pressemeddelelse.

Partnerskabet tager udgangspunkt i Netcompanys PULSE-platform, og målet er at styrke vedligeholdelse og håndtering af driftsforstyrrelser, hvilket er to områder, der i dag udfordrer togoperatører markant. Go-Ahead har blandt andet kæmpet med et efterslæb i vedligeholdelsen, som har ført til aflyste afgange.

Med PULSE samles data fra flere systemer og aktører i én samlet platform, hvilket ifølge Netcompany giver bedre overblik, prognoser og beslutningsgrundlag. Det skal gøre det muligt at planlægge mere proaktivt og reducere følgeeffekter ved forsinkelser.

På sigt åbner løsningen for øget brug af AI til at forudsige fejl og optimere drift og bemanding. Ambitionen er, at modellen kan skaleres til resten af den norske jernbanesektor.

Første folketingsvalg med ChatGPT

En ny dansk analyse peger på, at førende chatbots ikke altid svarer politisk neutralt.

Den viden er værd at have i baghovedet, hvis du bruger eksempelvis ChatGPT til at finde ud af, hvem du skal stemme på ved det igangværende folketingsvalg, hvilket er det første af sin slags, hvor teknologien for alvor har været udbredt blandt danskerne. Det skriver DR.

Forskere fra Det Nationale Center for Kunstig Intelligens i Samfundet (CAISA) har testet chatbots med udsagn fra en dansk kandidattest. Resultaterne viser en tendens til, at modellerne hælder svagt mod venstre i økonomiske spørgsmål og er mere liberale i værdipolitik, når de bliver bedt om at tage stilling.

Ifølge hovedforsker Stephanie Brandl handler problemet ikke om klassisk misinformation, men om manglende gennemsigtighed. Brugerne kan ikke se, hvorfor modellerne svarer, som de gør, eller hvilke data de bygger på.

Forskere advarer om, at det kan få demokratisk betydning, hvis vælgere bruger chatbots som politisk sparring uden at forstå eventuelle bias.

OpenAI arbejder på en flirtende udgave af ChatGPT

OpenAI arbejder på en såkaldt “adult mode” til ChatGPT, der skal åbne for mere flirtende og seksuelt ladet interaktion. Det skriver The Wall Street Journal.

Ifølge kilder internt i selskabet har planen mødt modstand fra rådgivere, der frygter negative konsekvenser, herunder risiko for afhængighed og for, at mindreårige får adgang trods sikkerhedsforanstaltninger.

Kritikere peger på konkrete hændelser i branchen, hvor unge har udviklet problematiske relationer til AI-chatbots. Samtidig viser analyser, at aldersverificering ikke altid er præcis.

Initiativet er foreløbigt udskudt, men ventes stadig lanceret senere i år. Bag udviklingen ligger et voksende marked for AI-drevet underholdning, hvor konkurrenter allerede eksperimenterer med romantiske og erotiske funktioner.

Oracle lancerer Java 26

Oracle har lanceret Java 26, der skal gøre det lettere at udvikle AI-drevne og sikre applikationer. Den nye version introducerer en række forbedringer, der øger udviklerproduktiviteten og forenkler sproget. Det skriver Oracle i en pressemeddelelse.

Java 26 indeholder 10 såkaldte JDK Enhancement Proposals og tusindvis af opdateringer, herunder bedre understøttelse af AI og kryptografi. Samtidig lancerer Oracle Java Verified Portfolio, en samlet pakke af værktøjer, frameworks og services med kommerciel support.

Ifølge Oracle skal porteføljen gøre det lettere at bygge moderne applikationer hurtigt og sikkert.

“Java 26 giver udviklere en hurtigere vej til innovation med AI og sikkerhed,” siger Arnal Dayaratna fra IDC.

Spansk telekæmpe udnævner ny nordisk topchef

Teleinfrastrukturselskabet Cellnex har udpeget Justin Berger som ny CEO for Norden med ansvar for at drive næste fase af vækst og transformation.

Justin Berger tiltræder med øjeblikkelig virkning efter siden 2025 at have været tilknyttet som rådgiver. Han kommer med erfaring fra Boldyn Networks, hvor han blandt andet har været strategidirektør og ansvarlig for den europæiske forretning.

Udnævnelsen sker som led i en større reorganisering, hvor Norden indgår i Cellnex’ Northern Europe Cluster sammen med blandt andet Storbritannien og Nederlandene. Fokus er på øget driftseffektivitet og organisk vækst.

Annonce

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S