Microsoft overtager stort nordisk AI-projekt fra OpenAI

Et stort datacenterprojekt i det nordlige Norge var tiltænkt OpenAI, men nu bliver det i stedet overtaget af Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Matthew Manuel / Unsplash)

Det norske investeringsselskab Aker og det britiske datacenterselskab Nscale er i færd med at opføre et stort datacenter med navnet Stargate Norway ved Narvik i det nordlige Norge.

Projektet var oprindeligt tiltænkt OpenAI, men ifølge det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg vil Microsoft nu overtage ChatGPT-selskabets del af infrastrukturen.

Det drejer sig om AI-infrastruktur med 30.000 Vera Rubin-AI-chips fra Nvidia, men datacenteret er en del af et større datacenterkompleks, som Microsoft allerede er en del af og har investeret 6,2 milliarder dollar i.

Droppede planerne

Det var meningen, at OpenAI skulle bruge datacenteret til at afvikle AI-workloads fra, og det projektet blev offentliggjort sidste år skete det med yderst entuasiastisk udtalelse fra OpenAI's topchef Sam Altman

“Jeg har altid sagt, at vi gerne vil bringe Stargate til Europa, hvis betingelserne er de rette, og det mener vi, at vi har fundet i Narvik,” sagde Sam Altman i en udtalelse i juli.

Men alligeve valgte OpenAI i sidste øjeblik at droppe planerne, og ifølge Bloomberg har OpenAI også for nylig sat et af sine Stargate-projekter i Storbritannien på pause. Det skete med henvisning til de høje energipriser i Storbritannien.

OpenAI oplyser til Bloomberg, at selskabet fortsat har et ønske om at placere computerkapacitet i Norge og blandt andet vil gøre brug af Microsoft Azure-cloudcentre i Norge.

Bloomberg vurderer, at de ændrede planer er udtryk for, at OpenAI reagerer på de stigende udgifter, der er forbundet med at drive de energikrævende AI-datacentre.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S