Apple afsætter store budgetter til Claude Code – og nu sender selskabet hundredvis af Siri-udviklere på en særlig AI-bootcamp

Budgetterne til Claude Code eksploderer i de store tech-virksomheder, og nu sender Apple samtidig flere hundrede programmører på et flere uger langt kursus i AI-assisteret programmering.

Artikel top billede

(Foto: Pexels/Pixabay)

Det kunne lyde som noget, man ville gøre på et kommunekontor et sted i Danmark.

Men ikke desto mindre har Apple, der er blevet beskyldt for at halte bagefter konkurrenterne på AI-området, sendt 200 udviklere på efteruddannelse i kunstig intelligens.

Det skriver Silicon Valley-mediet The Information.

Mediet peger på, at Apple, selv om det er en af verdens førende techvirksomheder, tilsyneladende i lighed med andre arbejdspladser har følt, at det har været nødvendigt at få medarbejdernes kompetencer fornyet.

Ifølge The Information drejer det sig om udviklere fra Apples Siri-team, der er sendt på en flere uger lang såkaldt bootcamp, hvor de skal blive bedre til at programmere ved hjælp af kunstig intelligens.

Store Claude Code-budgetter

Programmering ved hjælp af kunstig intelligens har i den seneste tid revolutioneret den måde, udviklere over hele verden arbejder på.

Mediet beskriver, at programmering ved hjælp af AI også er blevet udbredt internt hos Apple, hvor flere teams nu har allokeret store budgetter til Claude Code.

En tendens, som også er set hos flere andre store Silicon Valley-virksomheder.

Eksempelvis kunne The Information for nylig berette, at Ubers AI-budget allerede nu har sprængt rammerne, og selskabet således allerede har brugt det budget, der oprindeligt var sat af til Claude Code for hele 2026.

Apple indgik tidligere på året en aftale med Google om den fremtidige udvikling af Siri, der nu vil blive baseret på søgegigantens AI-model Gemini.

Samtidig har Apple ansat Amar Subramanya, der har en fortid hos både Google og Microsoft, som ny AI-topchef.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech Lead til udviklingsteam i PET

    Københavnsområdet

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    Statens IT

    Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job