Det kunne lyde som noget, man ville gøre på et kommunekontor et sted i Danmark.
Men ikke desto mindre har Apple, der er blevet beskyldt for at halte bagefter konkurrenterne på AI-området, sendt 200 udviklere på efteruddannelse i kunstig intelligens.
Det skriver Silicon Valley-mediet The Information.
Mediet peger på, at Apple, selv om det er en af verdens førende techvirksomheder, tilsyneladende i lighed med andre arbejdspladser har følt, at det har været nødvendigt at få medarbejdernes kompetencer fornyet.
Ifølge The Information drejer det sig om udviklere fra Apples Siri-team, der er sendt på en flere uger lang såkaldt bootcamp, hvor de skal blive bedre til at programmere ved hjælp af kunstig intelligens.
Store Claude Code-budgetter
Programmering ved hjælp af kunstig intelligens har i den seneste tid revolutioneret den måde, udviklere over hele verden arbejder på.
Mediet beskriver, at programmering ved hjælp af AI også er blevet udbredt internt hos Apple, hvor flere teams nu har allokeret store budgetter til Claude Code.
En tendens, som også er set hos flere andre store Silicon Valley-virksomheder.
Eksempelvis kunne The Information for nylig berette, at Ubers AI-budget allerede nu har sprængt rammerne, og selskabet således allerede har brugt det budget, der oprindeligt var sat af til Claude Code for hele 2026.
Apple indgik tidligere på året en aftale med Google om den fremtidige udvikling af Siri, der nu vil blive baseret på søgegigantens AI-model Gemini.
Samtidig har Apple ansat Amar Subramanya, der har en fortid hos både Google og Microsoft, som ny AI-topchef.