Iran: USA udnytter hemmelige bagdøre i kendte routere og netværks-udstyr til at ramme os

USA har i forbindelse med angrebet mod Iran aktivt udnyttet bagdøre i amerikansk-produceret netværks-udstyr, som har stået i mange iranske kontorer og hjem, hævder Iran.

Artikel top billede

USA har i forbindelse med sit angreb mod Iran i al stilhed banet sig vej ind i mange iranske hjem og kontorer via hidtil ukendte bagdøre i nogle af verdens mest udbredte routere og andet netværks-udstyr.

Sådan lyder beskyldningerne fra Iran, som hævder, at de amerikanske myndigheder har udnyttet bagdøre til at ramme netværks-udstyr fra amerikanske producenter som Cisco, Juniper og Fortinet og lettiske MikroTik.

Ifølge iranerne har amerikanerne inficeret de amerikansk-producerede routere på en måde, der har gjort, at de enten har rebootet eller mistet forbindelsen under angrebene.

Dette er sket, selv om Iran har afbrudt forbindelsen til internettet i forbindelse med angrebet.

Ifølge iranske statsmedier er netværks-udstyret blevet ramt via en skjult bagdør i routernes firmware eller bootloader, som har gjort det muligt at fjern-aktivere et angreb på et bestemt tidspunkt - eksempelvis via et signal fra en satellit.

De iranske statsmedier peger også på anden mulighed, nemlig at der i al hemmelighed er blevet installeret et botnet på netværksudstyret.

Mens oplysningerne fra Iran ikke er verificerede, ligger det fast, at USA fuldt ud er i stand til at gennemføre angreb online mod selv store og brede mål.

Donald Trump fremhævede efter USA's bortførelse af Venezuelas præsident, Nicolas Maduro, at netop online-angreb spillede en vigtig rolle under operationen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S