Garvet chef skal gøre telefirma internationalt

Telecom Scandinavia har ansat ny administrerende direktør. Den garvede leder af flere it-firmaer, Erik Lorenz Petersen, skal stå i spidsen for televirksomhedens store satsning på de udenlandske markeder.

Erik Lorenz Petersen indtager 1. september chefstolen i telefirmaet Telecom Scandinavia, som administrerende direktør og medejer af virksomheden.

Han kommer fra et tilsvarende job i Interprise Consulting, der laver Microsoft-infrastruktur, og har tidligere været administrerende direktør hos Icon Medialab, koncerndirektør i Carl Bro Gruppen og medgrundlægger og direktør i Fischer & Lorenz European Telecommunication Consultants, det nuværende Devoteam Fischer & Lorenz.

Hans primære opgave bliver at føre Telecom Scandinavias produkter ud på verdensmarkedet. Her kommer Erik Lorenz Petersens internationale erfaring til gavn.

- Vi har potentialet til at lave udenlandske løsninger, og det er næste skridt for virksomheden. Det ligger lige for at starte med nærmarkederne, som er modne, siger han.

Telecom Scandinavia udvikler interaktive kommunikationsløsninger på tværs af medier ved at integrere tele og it.

Interactive Voice Response, IVR, er grundstammen i mange af virksomhedens løsninger. Det er telefontjenester, hvor brugeren har mulighed for at foretage valg og afgive oplysninger ved hjælp af telefontasterne og talegenkendelse.

Erik Lorenz Petersen foretrækker at vente med at berette om de strategiske overvejelser på længere sigt, indtil han er ordentligt inde i jobbet.

Svært ved at sidde stille

Hans mange forskellige lederposter giver indtryk af en mand, som hele tiden søger udfordringer.

- Jeg har nok svært ved at sidde stille. Nu er jeg tilbage i telebranchen. Det er den, jeg kender bedst. Og det er her, fremtiden ligger, siger Erik Lorenz Petersen, som oprindeligt er uddannet ingeniør og i øvrigt opvokset i USA.

Selskabets ejer ser frem til samarbejdet med den ny direktør.

- Erik Lorenz Petersen var et oplagt valg for os, da vi skulle besætte stillingen. Jeg er sikker på, at hans store erfaringer både fra det danske og det internationale marked vil være med til at sikre, at Telecom Scandinavia sætter helt nye standarder, siger Michael Moesgaard Andersen fra Andersen Advisory Group, der ejer Telecom Scandinavia.

Erik Lorenz Petersen glæder sig til gengæld til at få investorerne tæt på.

- Så vi kan få rygstød til at udvikle virksomheden. I Icon Medialab sad investorerne for langt fra virksomheden, siger Erik Lorentz Petersen.

Ud over jobbet i Telecom Scandinavia fortsætter han som bestyrelsesformand for Interprise Consulting, og sidder derudover i bestyrelsen for Globalconnect og TPNetworks, og er bestyrelsesformand i UH Communications og Summit Consulting.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly