Vanvittigt voldelig fantasy med speederen i bund

En helt almindelig mand og en utilfreds kat tvinges ind i et sadistisk tv-show, hvor overlevelse er underholdning for resten af universet. Det er langt ude, sjovt og med skarp kritik af virkelighedens mediebranche

Artikel top billede

Klikker man forbi eReolen, Amazon eller Mofibo, mødes man af en overvældende mængde fantasybøger- og serier. Ja, det kan faktisk være svært at forstå, at der engang stort set kun var Hobbitten og efterfølgeren Ringenes Herre at vælge mellem.

Her er både ambitiøse titler som Wheel of Time og The Stormlight Archive, evigt ufuldstændige udgivelser som A Song of Ice and Fire (bøgerne bag Game of Thrones), en masse udgivelser til de yngre rollespillere som f.eks. Dragonlance og tusindvis og atter tusindvis af andre.

Men så er der også fantasybøger, som falder helt udenfor, og til dén kategori hører serien Dungeon Crawler Carl af Matt Dinniman.

Seriens præmis er nemlig så fjollet, at undertegnede i første omgang gik langt uden om den.

Men efter at have set serien rost af utallige andre fantasylæsere på diverse fora, fik den alligevel en chance.

Første bog hedder helt enkelt ”Dungeon Crawler Carl” og følger en gennemført almindelig fyr af samme navn.

Ved et rent tilfælde befinder Carl og eks-kærestens irriterende kat sig udendørs midt om natten i frostvejr – Carl desværre kun iført Crocs, boksershorts og jakke – da en flok rumvæsener iværksætter dommedag og med ét slår størsteparten af menneskeheden ihjel.

De vil slå to fluer med ét smæk: Kværne jordkloden for råstoffer og samtidig afholde et ekstremt indbringende intergalaktisk tv-show, hvor de få millioner overlevende kæmper til døden mod monstre og hinanden i dertil indrettede hulesystemer under jorden.

Hunger Games møder Dungeons & Dragons, kort sagt. Hvilket i udgangspunktet er lige så tåbeligt som det lyder. Men samtidig er det ofte også meget morsomt.

For eksempel får katten – kaldet Princess Donut – hurtigt evnen til at tale og er præcis lige så grov og egocentrisk som man kunne forvente af en forkælet racekat.

Carl møder også en masse sære og farlige skabninger som eksempelvis dampmaskine-elskende gobliner, kampgrise, steroidpumpede bossmonstre, voldelige hundehoveder og altædende geléuhyrer.

Men han støder også på andre overlevende mennesker, der – helte såvel som skurke – prøver at overleve i det sadistiske tv-show, der mest af alt minder om et computerspil på speed. Komplet med indviklede pointsystemer, healthbars, loot-boxes og konstante og ofte fuldkommen meningsløse medaljer og belønninger.

Da den første time var overstået og den sære præmis gledet ned, begyndte undertegnede tit at gå og smågrine for sig selv over Carl, de sære folk og fæ han møder undervejs og især over det nedladende møgdyr af en kat, som han har på slæb.

For det pudsige er, at bøgerne mod alle odds faktisk fungerer.

Ikke kun som underholdning med en svært grovkornet humor, der så ganske afgjort ikke er for børn. Men også som meget direkte kritik af virkelighedens underholdningsdrevne medier, der spekulerer nådesløst i udnyttelsen af mennesker for at optimere seertal og annonceindtægter.

Med tiden kommer man også til at holde af både Carl, hans kat og af deres skiftende følgesvende.

Særligt audioudgaven er god, og oplæserens evne til at lave stemmer er i absolut særklasse.

Det skal dog rimeligvis nævnes, at andre er lodret uenige i denne positive vurdering af Carl og hans meritter.

Serien har ganske vist fået 4,5 stjerner og tusindvis af meget rosende anmeldelser på Amazon og andre steder. Men man skal ikke lede længe efter anmeldelser fra læsere, som var ”incredibly disappointed” eller som simpelthen konstaterer, at ”Dungeon Crawler Carl is not a good book.”

Men giv den en chance, ­hvis du har en mistanke om, at du måske kunne hygge dig i selskab med Carl og Princess Donut.

Og skulle dét vise sig at være tilfældet, så er der indtil videre otte bøger i serien; Flere af dem kan også lånes på biblioteket (om end man så går glip af den fantastiske oplæsning).

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S