Dansk skønhedsvirus har succes i USA

Er du smuk nok til at kunne uploade dit ansigt på nettet, så andre gider møde dig? Det er princippet bag det danske it- og dating-firma Beautiful People Network, som har fået stor opmærksomhed med et indtog i det skønhedsfikserede USA.

Med et slag har den danske skønhedsvirus spredt sig over store dele af verden.

På en enkelt måned har flere end 100.000 håbefulde internetbrugere søgt om at blive optaget i De Smukkes Klub på online-mødestedet, Beautifulpeople.net.

- Amerikanerne elsker konceptet og hele verden banker lige nu på døren for at være med, siger Robert Hintze, som sammen med sine to partnere Kasper Lausen og Kasper Hjorth, lancerede online mødestedet Beautifulpeople.dk i november 2002.

De tre ? formentlig ret lækre - københavnske drenge var trætte af at bladre igennem hundredvis af uattraktive profiler på de eksisterende datingsites.

De konkluderede, at der var et behov for et netværk for mennesker af højere kvalitet, og besluttede at skabe et mødested for særligt attraktive mennesker.

De tre iværksættere regner med, at den amerikanske version af Beautifulpeople inden årets udgang har flere end en million ansøgninger, og mere end ti millioner på verdensplan.

For indviede vil der snart være mulighed for at date og networke på tværs af landegrænser, blot ved et enkelt klik med musen.

Men allerede nu rejser hundredvis af smukke Beautifulpeople-medlemmer til BP-fester på tværs af USA, Europa og fjernøsten.

- Målet med globaliseringen af Beautifulpeople Network er at lave et internationalt netværk for BP'ere og øge det enkelte medlems muligheder for at skabe private og forretningsmæssige relationer internationalt, siger Robert Hintze.

I næste uge rejser han sammen med sine to partnere til BBC i London for at planlægge et dokumentarprogram og et tv-show om Beautifulpeople.

Hintze har givet mere end 150 direkte interviews i amerikanske medier som CNN, USA Today, Goodmorning America, FOX News og New York Post.

Annonceindlæg fra Computerworld

Defence Tech Denmark hjælper virksomheder med at bringe innovation ind i forsvarssektoren

Et nyt nationalt initiativ fra Industriens Fond, EIFO og Innovationsfonden – eksekveret af DTU Science Park og Teknologisk Institut– skal bygge bro mellem startups, SMV’er og Forsvaret.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Proces Manager med agil erfaring til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger specialist med fokus på on-prem Endpoint Management

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Product Owner til RejsUd

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S