TDC slemt skuffet over fiber-undersøgelse

Konkurrencestyrelsens opbakning til energiselskabernes milliardinvesteringer i fibernetværk bliver mødt med slem skuffelse hos TDC. Telegiganten kalder rapporten for useriøs, fordi den baserer sig på oplysninger fra elselskaberne selv.

Myndighedernes blåstempling af elselskabernes milliardinvesteringer i fibernetværk og superbredbånd til en million husstand falder ikke i god jord hos TDC.

I en skriftlig kommentar siger administrerende direktør Kim Frimer fra TDC Totalløsninger, at selskabet hilser al konkurrence velkommen, også fra elselskaberne.

- Men konkurrencen skal foregå på fair og lige vilkår. Vi havde derfor håbet at rapporten ville indeholde en seriøs og grundig analyse af el-selskabernes bredbåndsplaner, men vi er blevet slemt skuffede, siger han.

En rapport fra Konkurrencestyrelsen viste i dag, at TDC muligvis har god grund til at føle sig truet. Elselskaberne har i alt 68 milliarder kroner på kistebunden og har indtil videre planlagt at bruge knap 10 milliarder kroner på fibernetværk.

- Det er da interessant at notere sig, at pengerigeligheden i elsektoren er så stor at man tilsyneladende for en hver pris, er parat til at kaste sig ind på et marked, som mindst fire store nordiske teleaktører - Telenor, Telia, Tele2 og TDC - indtil nu ikke har vurderet er parat til fiber to the home, lyder det fra Kim Frimer.

TDC er specielt utilfreds med, at rapporten baserer sig på oplysninger fra elselskaberne selv. Heriblandt også selskabernes forventninger til husstande, som vil betale sig for at købe adgang til fibernettet.

- Der er en skærende kontrast mellem den regulering og overvågning, som telebranchen er underlagt, og myndighedernes ukritiske behandling af elselskabernes forretningsplaner, siger Kim Frimer.

Hos brancheforeningen Dansk Energi er der omvendt glæde over rapporten fra Konkurrencestyrelsen, fordi den "blåstempler elselskabernes fremstød og imødegår den spekulation og kritik, der har været rejst fra forskellig side af elselskabernes håndtering af investeringerne."

- Elselskaberne kan nu få arbejdsro til at koncentrere sig om deres investeringer og bredbåndsplaner til gavn for borgerne og virksomhederne, siger konsulent Jakob Juul fra Dansk Energi i en pressemeddelelse.

Hos TDC slår man fast, at man trods elselskabernes planer sover roligt om natten.

Selskabet satser på, at kobbernettet fortsat kan levere den nødvendige kapacitet et stykke tid endnu og slår her på, at hastigheden på bredbånd næste år når op 20 megabit i sekundet.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S