Japan er i undtagelses-tilstand i cyberspace efter, at en lang række japanske virksomheder og organisationer over de seneste par uger er blevet ramt af cyberangreb.
Sådan lyder det fra Masaaki Taira, direktør for Japans Nationale Hovedkvarter for Cybersikkerhed, Kokka Saibāsekuriti Senryaku Honbu, mens Japans minister for cybersikkerhed, Toshiharu Furukawa, kalder situationen for 'ekstremt kritisk.'
"Japan er i undtagelses-tilstand i cyberspace," siger Masaaki Taira efter, at den japanske regering har holdt krisemøde.
I de seneste par uger er mere end 20 af nogle af Japans største virksomheder blevet ramt af omfattende hacker-angreb, mens mange hundrede mindre virksomheder, sygehuse, politi og offentlige organisationer er blevet ramt.
De ramte firmaer tæller blandt andet det store biludlejningsfirma Times Car Rental, tog-selskabet JR East, cloud-selskabet IDC Frontier og butikskæden Lawson.
Tilsammen er de blevet lænset for millioner af kunders data.
Det japanske finanstilsyn har efter de store læk af blandt andet kørekort-data og digitale foto akut-opfordret alle japanske organisationer til alene at acceptere digital ID med chip - altså pas eller de nationale ID-kort.
Samtidig opfordrer regeringen alle japanske banker til at straks at gennemgå deres it-sikkerhedsmæssige forhold - inklusive beredskab og hos alle underleverandører.
Meget tyder på, at det er en vifte af forskellige hacker-grupper, der står bag bølgen af angreb - og at AI er blevet anvendt til at orkestrere dem.
Cyber-eksperter har peget på, at Japan på flere måder længe har været sårbar over for ikke mindst de mere avancerede former for cyber-angreb.
Mange virksomheder og organisationer er fortsat meget primitive i deres digitale setup.
Samtidig er der mange ældre mennesker i Japan, som er nemme ofre for svindlere og hackere, da de har svært ved at tage de nye sikkerheds-foranstaltninger, som online-verdenen kræver, til sig.