Tidligere it-minister til dansk satellitfirma

Den tidligere minister for forskning, it og tele, Frank Jensen, indtager nu stolen som bestyrelsesformand i det danske satellitfirma Emperion, der netop er blevet solgt til CBB-millionæren Michael Moesgaard Andersen.

Den danske satellitvirksomhed Emperion fik for kun en uge siden ny ejer, da Andersen Advisory Group købte alle aktierne i selskabet og med tocifret millionindskud sikrede virksomhedens fortsatte eksistens.

I spidsen for Andersen Advisory Group står Michael Moesgaard Andersen, som scorede millioner på salget af mobilselskabet CBB Mobil.

Nu har Emperion så fået ny bestyrelsesformand i skikkelse af den tidligere minister for forskning, it og tele, medlem af Folketinget for Socialdemokraterne, Frank Jensen.

Virksomheden udvikler design, implementering og drift af IP-baserede kommunikationsløsninger og netværk via satellit. Løsningerne er typisk internetadgang, internettelefoni og mere avancerede IP-baserede netværksløsninger.

Frank Jensen ser sit nye job som første skridt på sin nye karrierevej uden for politik.

- Jeg fortsætter i Folketinget i den kommende tid og vil passe de opgaver, jeg har fået i min gruppe. Men jeg ser opgaven for Emperion som min første opgave i erhvervslivet. Mit karriereskift er hermed påbegyndt, udtaler Frank Jensen i en pressemeddelelse.

Emperion har hovedkontor i København og ejer 99 procent af datterselskabet EM West Africa Ltd. i Lagos, Nigeria.

Koncernen beskæftiger cirka 70 medarbejdere og har en filial i Dubai i De Forenede Arabiske Emirater.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S