DSB S-tog vil kontrollere billetter med Tetra

Billetkontrollører, lokomotivførere og andet S-togs-personale i marken skal fremover kommunikere trådløst sammen via Tetra-teknologien. DSB S-tog har tegnet en stor millionkontrakt med Motorola.

Det er snart slut med at ty til mobiltelefoner, når personalet hos DSB S-tog skal tale sammen i marken.

DSB har nu sat underskriften på en flerårig kontrakt med Motorola, der betyder at al S-togs-personale i marken, fra billetkontrollører til lokomotivførere, skal tale sammen via Tetra-radioer.

Værdien af ordren nærmer sig et tocifret millionbeløb.

Ifølge økonomidirektør Claus Nielsen fra DSB S-tog skyldes skiftet dels, at frekvenstilladelsen på de hidtidige serviceradioer var udløbet, dels at man i for høj grad har baseret sig på almindelige GSM-mobiltelefoner.

- I de situationer, hvor der er en krise eller kaos, vil man ofte opleve, at GSM-radioen går ned lokalt og i virkeligheden der, hvor der er brug for den. Vi har også været begrænset ved, at man ikke kunne lave gruppeopkald, siger han.

Blå blink

Tetra er en mobilteknologi udviklet til beredskabet i Europa, og den giver netop mulighed for at prioritere opkald og lave gruppekald.

Det er væsentlige funktioner, når politi, ambulancer og redningsfolk skal kommunikere sammen i en krisesituation.

Motorola har en af to landsdækkende danske Tetra-licenser, og selskabet har været nødt til at satse på det kommercielle marked, fordi regeringen endnu ikke har taget en beslutning om Tetra i det offentlige.

Med DSB S-tog har Motorola vundet det andet store EU-udbud, efter selskabet sidste år fik en stor HUR-ordre på at levere Tetra til 1.200 busser i København.

Kommerciel strategi

- Det bekræfter vores kommercielle strategi, og det bekræfter for os, at Tetra er uden sidestykke, når professionelle organisationer skal vælge fremtidssikret digital kommunikation, siger Bo Wassberg, administrerende direktør for Motorola.

Motorola har vundet selve ordren, mens datterselskabet Tetranet skal levere Tetra-dækningen via selskabets mange mobilmaster i hovedstadsområdet.

- Teknologien åbner mulighed for, at kunderne får deres eget private, virtuelle, netværk inde i systemet. Set fra den enkelte kunde har man oplevelsen af at have sit eget netværk, fortæller Bo Wassberg.

Tetra-radioerne vil fra begyndelsen komme med positionering, GPS, så DSB S-tog kan se, hvor medarbejderne befinder sig. Samtidig vil det via radioerne være muligt for billetkontrollører at slå CPR-numre op.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Everllence

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse