E-markedsplads blandt verdens største

Den elektroniske markedsplads IBX er efter fusionen i foråret med konkurrenten Trimondo blandt verdens største elektroniske markedspladser. Omsætningen blev i første halvår 2005 øget med 45 procent til 67 millioner kroner.

En million transaktioner i 2004 til en værdi af mere end 21 milliarder kroner placerer ifølge den administrerende direktør den elektroniske markedsplads IBX blandt de største af slagsen.

Den danske e-markedsplads Gatetrade formidlede sidste år til sammenligning indkøb til en værdi af 232 millioner kroner.

? Det ser rigtig godt ud i øjeblikket. Vi er begyndt at tjene penge og oplever stor vækst, siger Søren Ohm, der er administrerende direktør for IBX i Danmark.

IBX beskæftiger omkring 200 mennesker og fokuserer primært på det private marked, hvor Gatetrade i højere grad fokuserer på det offentlige.

? Vi etablerer en privat e-markedsplads for vores kunder, som vi understøtter med værktøjer og know how omkring det at købe ind elektronisk, og derved opnå besparelser, siger Søren Ohm.

I den første halvdel af 2005 har IBX øget overskuddet før afskrivninger til 6,4 millioner kroner, hvor det i samme periode året før var på en million.

Ruller ud jorden rundt

- I efteråret fokuserer vi på at sikre integration af Trimondo (konkurrent, købt i foråret, red.), ligesom global udrulning og en videreudvikling af produktporteføljen har højeste prioritet. Samtidig søger vi aktivt efter nye erhvervelser på det europæiske marked, udtaler Hans Ahlinder, koncernchef i IBX.

Resultatet før skat landede i første halvår på 0,9 millioner kroner mod minus 9,8 millioner i samme periode 2004.

At internationaliseringen går godt ses af, at samtlige opgaver i første halvår omfattede indkøb i to eller flere lande.

Blandt de nyeste kunder er Lego-koncernen og Deutsche Post World Net, som IBX sidste år indgik en femårig aftale med.

Aftalen er verdensomspændende og omfatter mere end 5.000 leverandører i 20 lande.

Blandt IBX?s kunder er Ericsson, Deutsche Post, Lufthansa, Volvo Group, Novo Nordisk, Skanska, SEB, den norske stat og Arla Foods. Af disse er Deutsche Post World Net, Lufthansa Airplus og danske Novo medejere.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S